Vyrazte do českých Bradavic. Hrad v Hradci nad Moravicí leží blízko Opavy

Přidat na Seznam.cz

Impozantní červené cihlové zdivo, výrazné věžičky a ohromná vstupní brána na zámku v Hradci nad Moravicí vytvářejí dojem, že se právě ocitáte před čarodějnickou školou v Bradavicích, známou z příběhů Harryho Pottera. Avšak červený zámek, postavený podle vzoru německých středověkých hradů, je pouze začátek toho, co budete moci obdivovat v areálu hradu v Hradci nad Moravicí.

Tento hrad, díky svému rozlehlému parku, je největším v České republice a nabízí mnohem více než jen to, co lze spatřit na první pohled.

Na strmém skalním ostrohu, který se vypíná nad řekou Moravicí, zhruba deset kilometrů vzdáleným od města Opavy, byl vybudován opevněný hrad za vlády Přemysla Otakara II. Po jeho tragické smrti v bitvě na Moravském poli v roce 1278 se toto místo stalo útočištěm pro jeho vdovu, královnu Kunhutu. Romantické pověsti vyprávějí, že právě zde Záviš z Falkenštejna usiloval o její srdce a nakonec se stal jejím druhým manželem.

Během staletí prošel hrad několika přestavbami, a tyto změny můžete detailně prozkoumat na maketách v expozici umístěné ve vstupní části. Návštěvníci zde mají možnost seznámit se s historií tohoto místa, s důrazem na éru jeho posledních majitelů, knížat Lichnovských, a jejich hostů. Mezi těmito hosty vyniká jméno světoznámého hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena.

Od května do září je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 17 h. Cena je v závislosti na zvoleném okruhu a případných slevách pro děti, studenty či seniory maximálně 200 korun.

Zdroj: zamek-hradec.cz