Zámek na Vysočině ve Světlé nad Sázavou má okouzlující park s altánky, kamenným schodištěm či tůňkou s lekníny
Ten, kdo navštíví historicky velmi ceněný zámecký komplex ve Světlé nad Sázavou, může navštívit zámecký park, prohlídkové okruhy a expozice nebo třeba místní kavárnu, která se nachází v krásných prostorách zámku. Na tomto místě je opravdu velká škála možností.
Milovníci parků a zámků si zde jistě přijdou na své. Co třeba taková pohádková svatba na zámku? Ve Světlé nad Sázavou se svatby konají poměrně často. Navíc je tam možnost i ubytovat se v zámeckých apartmánech. A to nejen, když se koná svatba.
Se zámkem těsně sousedí zámecký park. Park původně založený v roce 1871 se rozkládá na 16 hektarech a podle trendů tehdejší doby je obohacen o množství takzvaných romantických staveb – altánky, kamenná schodiště a lavičky, ocelový klenutý Čertův most nebo také alpinum či tůňky s lekníny.
V letních měsících je park kouzelný pro svojí barevnost a rozmanitost. Procházka bývá velkým romantickým zážitkem. A co v zimě?
Vánoční procházka parkem
Během zimních měsíců se zámecký park rozzáří světly. A ne jen tak obyčejnými. Po celém parku jsou totiž rozmístěny různé postavy zvířat, andělů a podobných bytostí vytvořených z drátů, na kterých jsou nainstalovány světla. Díky tomu je park plný světelné výzdoby a zvukových efektů. Například labutě uprostřed rybníka nebo osvětlená zámecká brána, to doslova bere dech.
Historie zámku
Původní gotická tvrz s příkopy stála ve Světlé nad Sázavou už ve 14. století.
Nejvýznamnějším rodem byli Trčkové z Lípy, kteří ji nechali přestavět na lovecký zámek v renesančním stylu. Verniérové z Rougemontu a později i Černínové přebudovali zámek na barokní. Zámek získal empírový sloh díky Františkovi Josefu Zichymu. Další architektonicky skvostné neorenezanční prvky vznikly zásluhou rodu Kolowratů Krakovských a svobodných pánů Salm-Reifferscheidt-Raitz.
Na počátku 20. století na zámku sídlila Pozemková banka. Za války sloužil zámek německé posádce. V poválečném období zde byla zřízena střední zemědělská škola. Od roku 2007, díky Vlastivědnému spolku Světelska, vzniklo na zámku Muzeum Světelska.
Zdroj: Zámek Světlá nad Sázavou