10 hradů s temnou historií

Přidat na Seznam.cz

Strašidelných příběhů a pověstí o některých hradech je nespočet. Za chmurnými legendami se však často skrývají skutečné události. Na světě je mnoho pevností s temnými tajemstvími. Ani v Česku jich není málo.

Na hradech, které jsou dnes považovány za strašidelné, se často odehrávaly velmi brutální vraždy. Stěny mnoha z nich byly svědky strašlivých příběhů: zrady, vražd, spiknutí a nešťastných lásek – vstřebaly mnoho utrpení a zlé energie. Sami návštěvníci často tvrdí, že na těchto místech cítí přítomnost duchů a zažívají paranormální jevy.

Někdy si poslech strašidelných příběhů zahrává s psychikou návštěvníků, což vede k mdlobám, záchvatům paniky a touze co nejrychleji opustit hradní zdi. Ověřujeme si, zda se máme čeho bát a zda mají děsivé příběhy oporu ve skutečnosti. Také v Česku je poměrně dost míst, kde údajně straší.

Zde jsou nejznámější hrady a strašidelné příběhy, které se k nim vážou. Níže najdete mimo jiné příběh Moroella a Solesty, dvojice, jejíž příběh je ještě děsivější než literární příběh Julie a jejího Romea. Objevíte také hrad, který střeží sám ďábel, a pevnost, kterou po stovky let hlídají stejní rytíři.

Hrad Bardi, Itálie

Hrad leží v severozápadní Itálii. Místní obyvatelé si mezi sebou vyprávějí neobyčejný, ale také strašlivý příběh o milenecké dvojici. Solesta byla dcerou hradního pána a Moroello rytířským kapitánem. Když válečník odešel do války, byla to netrpělivá žena, kdo vyhlížel svého milého na okraji pevnosti. Nakonec spatřila vracející se vojáky, kteří však byli oblečeni v nepřátelských barvách. Zoufalá Solesta, aniž by věděla, že to byl její milý, kdo se rozhodl zesměšnit nepřítele v triumfálním gestu, skočila do propasti. Když se Moroello dozvěděl o sebevraždě své milované, krátce nato spáchal sebevraždu také. Jeho duch dodnes obchází hrad Bardi a hledá svou milou.

Hrad Warwick, Anglie

Tento hrad byl svědkem nesčetných bitev. Smrt je zde cítit téměř na každém kroku. Budova se nachází ve střední Anglii. Byl postaven v roce 1068 Vilémem Dobyvatelem. V hradní věži straší duch sira Fulka Grevilla, kterého zavraždil jeho sluha. Tento strašidelný příběh způsobuje, že si mnozí návštěvníci po dotyku stěn hradních kobek stěžují na závratě a nevolnost.

Zámek Brissac, Francie

Hrad se nachází v západní Francii. Budova byla v roce 1792 vypleněna revolucionáři a k místu se váže asi nejneobvyklejší hradní příběh. Majitel pevnosti nemohl snášet neustálé zrady své ženy. Když se následující noci dozvěděl o činech svých milenců, nařídil je zabít. Od té doby se hradem rozléhá milostné sténání, které nedovoluje klidný spánek ve zdech budovy.

Hrad Bran, Rumunsko

Tento středověký hrad se nachází v Brani v Transylvánii. Díky knize Brama Stokera je hrad považován za domov upíra Drákuly, ačkoli pravděpodobný předobraz této postavy Vlad Napichovač zde nikdy nežil. Hrad je opravdovým zlatým dolem a navzdory oprávněným pochybnostem o pravdivosti legendy Rumunsko s vyvracením pověstí nespěchá. To, že zde Drákula nežil, přece neznamená, že se zde nemůže skrývat jeho duch.

Hrad Czocha, Polsko

Pevnost byla postavena ve 13. století v Dolním Slezsku. Z historie hradu Czocha vám bude běhat mráz po zádech! V noci je v komnatách slyšet dětský pláč a klášterem se potuluje duch Bílé paní. Trýzněné duše nemohou najít klid už po staletí. Jednou se hradní pán dozvěděl o nevěře své ženy. Svou nevěrnou ženu hodil do studny a dítě, které bylo plodem nevěry, nechal zazdít do krbu ve velké síni.

Hrad Edinburgh, Skotsko

Pevnost se nachází na vrcholu monumentálního skalnatého kopce v centru města. Je to jeden z nejvýraznějších skotských symbolů. Dodnes má vlastní vojenskou posádku. Ve sklepeních hradu je prý čas od času slyšet hra na dudy. Podle legendy se jedná o ducha chlapce, který měl hrou naznačovat, kde se právě nachází. Náhle však hra ustala a tělo nešťastného chlapce se nikdy nenašlo. Bylo také zaznamenáno mnoho případů zhoršení zdravotního stavu turistů během návštěvy hradních kobek.

Zámek Chillingham, Anglie

Na tomto anglickém hradě se údajně zjevují přízraky připomínající kata Modrého chlapce a bývalou manželku majitele Chillinghamu lady Mary Berkeleyovou. Turisté si stěžovali na znepokojivé šustění šatů a náhlý chlad, který je obklopil. Chlapec se prý v noci potuluje po hradě a vydává pronikavé sténání, zatímco duch paní obchází hrad a vyvolává jméno jejího nevěrného manžela.

Zámek Eltz, Německo

Monumentální hrad stojí v oblasti Eifel na jihozápadě Německa. Pevnost se údajně pyšní jedněmi z nejlepších rytířů na světě. Svou věrnost dokazují tím, že pevnost nepřetržitě střeží již několik set let – duchové nahánějí návštěvníkům strach, ale horlivě brání domov svého pána.

Hrad Niedzica, Polsko

Starý hrad Niedzica pamatuje doby vlády uherských rodů v oblasti Pienin Spiš. Pyšní se velkým množstvím legend, z nichž jedna vypráví o hádavém manželovi.

Hrad Houska, Česká republika

Tento český hrad je prý postaven na skále s otvorem do pekla. Brány hradu střeží duch mnicha, který se zjevuje pozdě v noci. Záhada se týká také fotografií pořízených uvnitř hradeb – říká se, že fotografie pořízené zde nikdy nevycházejí dobře, a turisté tvrdí, že je to důsledek nějaké nadpřirozené síly.

Zdroj: Wikipedia, Onet