10 největších letišť na světě v roce 2022

Přidat na Seznam.cz

Uvádí se, že IATA (Mezinárodní úřad pro leteckou dopravu) předpovídá v roce 2037 ohromující počet 8,2 miliardy cestujících leteckou dopravou, i když se letiště potýkají s obtížemi a obrovskými komplikacemi v důsledku pandemie koronaviru. V dnešní době jsou světová letiště mnohem víc než jen odlety a přílety letadel. Podívejte se s námi na největší z nich!

Zde je seznam 10 největších letišť na světě:

Letiště Suvarnabhunmi (BKK)

Toto letiště je také známé jako letiště Bangkok a také jedno z největších letišť v jihovýchodní Asii. Ročně odbaví v průměru 63 milionů cestujících. Letiště bylo otevřeno v roce 2006. Výstavba letiště si vyžádala přibližně 5 miliard dolarů (okolo 113 miliard Kč). Obsahuje dvě vzletové a přistávací dráhy, které jsou schopny odbavit 64 letů během jedné hodiny.

Mezinárodní letiště Káhira (CAI)

Toto letiště je devátým největším letištěm. Nachází se v egyptském Heliopolisu a má kapacitu 15 milionů. Rozkládá se na ploše 37 km2. Sloužilo jako základna amerického letectva až do roku 1963, zatímco provoz letiště pak převzalo pod svou kontrolu civilní letectvo.

Mezinárodní letiště Pudong v Šanghaji (PVG)

Jedná se především o osmé největší letiště na světě a zároveň druhé největší v Číně. V roce 2018 bylo obslouženo 74 milionů cestujících.

George Bush International Airport (IAH)

Toto letiště se nachází v Houstonu v Texasu. Ve srovnání s mezinárodním letištěm Washington Dulles je toto letiště menší. Dokáže odbavit 45 milionů cestujících, což je právě dvojnásobek provozu cestujících.

Mezinárodní letiště Washington Dulles (IAD)

Toto letiště je šestým největším na světě a jedním z největších letišť v USA. Bylo vybudováno v krajích Fairfax a Loudoun ve Virginii. Název letiště byl stanoven podle Johna Fostera Dullese, 52. ministra zahraničí USA. Ročně může obsloužit přibližně 24 milionů cestujících.

Mezinárodní letiště Orlando

Toto letiště se nachází v Orlandu, které je hlavně domovem Disney Worldu, má návštěvnost kolem 58 milionů návštěvníků ročně a také mnoho z těchto návštěvníků přijíždí letecky.

Letiště bylo plánováno již před 40 lety a rozkládá se na ploše 60 kilometrů čtverečních. V roce 2019 bylo na tomto letišti odbaveno přibližně 50 milionů cestujících.

Mezinárodní letiště Dallas/Forth Worth (DFW)

Toto letiště se řadí na čtvrté místo našeho seznamu. Letiště se rozkládá na ploše 27 kilometrů čtverečních. Bylo na něm také obslouženo více než 260 destinací.

Mezinárodní letiště Denver(DEN)

Jedná se o třetí největší letiště na světě a zároveň největší letiště v USA. Je také jedním z největších zaměstnavatelů v Coloradu s více než 52 000 zaměstnanci.

Na tomto letišti působí 23 leteckých společností, které létají do více než 215 destinací. V roce 2019 toto letiště obsloužilo více než 69 milionů cestujících.

Mezinárodní letiště krále Fahda(DMM)

Jedná se o druhé největší letiště na světě, které se nachází v Dammámu v Saúdské Arábii. Plocha terminálu má celkovou rozlohou 780 km2. Každoročně také dokáže odbavit přibližně 12 milionů cestujících.

Nachází se zde mešita, která může pojmout více než 2000 věřících najednou. K dispozici jsou také další luxusní zařízení obsahující hotel Hilton uvnitř areálu.

Mezinárodní letiště Peking Daxing (PKX)

Toto je největší letiště na světě. Odhaduje se, že do roku 2040 se toto letiště stane jedním z nejrušnějších letišť s více než 100 miliony cestujících.

Zdroj: THE TEAL MANGO