10 tipů, jak ušetřit peníze na cestách, které skutečně fungují

Přidat na Seznam.cz

Nemusíte mít spoustu peněz, abyste mohli cestovat, pokud víte, jak maximalizovat své finanční prostředky. Díky těmto tipům, jak ušetřit peníze, získáte na své příští cestě více peněz.

Cestujte mimo sezónu

Během prázdnin ceny výrazně stoupají. A není to jen léto, čemu byste se měli vyhnout – nezapomeňte, že dražší budou pravděpodobně i Velikonoce, Vánoce a obě pololetní prázdniny. Cestování mimo sezónu znamená levnější letenky a méně obsazené destinace.

Rozšiřte své cestovatelské obzory

Rezervace správné destinace může znamenat rozdíl mezi drahou a cenově dostupnou dovolenou. Pokud například chcete jet na lyžařskou dovolenou, vyhněte se nablýskaným sjezdovkám ve Francii a Itálii a vyzkoušejte méně známá střediska v Bulharsku nebo Slovinsku, která nabízejí skvělé lyžování za zlomek ceny svých dražších sousedů.

Proveďte si také průzkum destinací, kde je vaše domácí měna výhodnější. Oblíbené destinace pro baťůžkáře, jako je Mexiko, Thajsko a Vietnam, nabízejí dobrý směnný kurz a možnost cítit se při pobytu svobodně.

Buďte flexibilní

Cena letenek se může výrazně lišit v závislosti na měsíci, dni a dokonce i době, kdy cestujete, proto si udělejte průzkum a buďte flexibilní. Vyhledávače vám umožní porovnat ceny letenek za celý měsíc, abyste zjistili, ve kterých dnech můžete letět nejlevněji. Víkendy bývají dražší, takže si moudře rezervujte volno na roční dovolenou.

Mnoho leteckých společností nabízí cestujícím od příchodu COVID změnu nebo zrušení letu bez poplatků. Hledejte flexibilní lety, abyste si zajistili let, který lze změnit, pokud se nečekaně změní cestovní omezení, což by jinak mohlo vést k neplánovaným výdajům.

Zvažte delší cestu

Pokud nespěcháte na místo určení, zvažte let s mezipřistáním, protože nepřímé trasy jsou často levnější. Vyplatí se také prověřit různá letiště ve vašem regionu, protože některé z nich může nabízet levnější letenku.

Předem si rezervujte parkování na letišti

Pokud potřebujete nechat auto na letišti, rezervujte si parkování s dostatečným předstihem. A prověřte si všechny možnosti, parkování s obsluhou se může zdát jako drahá volba, ale ve skutečnosti může vyjít levněji než krátkodobé parkování, zejména pokud je rezervováno předem.

Překonejte poplatky za zavazadla

Cestování na lehko je skvělý způsob, jak se vyhnout poplatkům za zavazadla a problémům se zády! Bez ohledu na to, kam cestujete, potřebujete pouze tolik věcí, aby vám vystačily na týden. Pokud se opravdu nemůžete smířit s tím, že byste tu nechali tu objemnou bundu, kterou jste se zařekli, že využijete, pak se můžete vyhnout nutnosti platit nečekané poplatky za nadměrná zavazadla na letišti tím, že si zavazadla zvážíte ještě před odjezdem z domova.

Ubytujte se v místních čtvrtích

Pokud má váš hotelový pokoj výhled na Eiffelovu věž, je pravděpodobné, že bude předražený. Doporučujeme vám vybrat si hotel mimo typické turistické enklávy. Díky tomu si budete moci přes den užívat všechny známé atrakce, ale večer se uchýlit do místních lákadel. Nejenže je rezervace ubytování tímto způsobem obvykle cenově dostupnější, ale také vám poskytne možnost autentického zážitku.

Stravujte se jako místní

Nejenže poznávání nových kuchyní patří k radosti z cestování, ale je pravděpodobné, že když se budete stravovat jako místní, budete jíst mnohem lépe a také ušetříte. Co to znamená? Obvykle to znamená, že se vyhnete restauracím s výhledem na hlavní atrakce, například se nestavte v kavárně vedle Kolosea. Postranní uličky jsou vaším přítelem, vždy ochutnejte pouliční jídlo a trocha internetového průzkumu vám pomůže najít tu úžasnou mísu jídla za pár korun, o které budete mluvit dalších deset let.

Váš telefon je úžasný nástroj na cestování

Váš chytrý telefon může cestování nejen zlevnit, ale také výrazně usnadnit. Pokud vám váš operátor neposkytuje data v zahraničí, zvažte zakoupení místní SIM karty. Některé destinace (například Japonsko) často nabízejí bezplatné přenosné Wi-Fi, ke kterému se můžete připojit, když jste na výletě. Často mají země také vlastní aplikace pro sdílení jízd, což je skvělé, pokud potřebujete taxi, protože využitím místní služby můžete ušetřit spoustu peněz. Chytrý telefon skutečně umožňuje plánování na cestách a může umožnit skutečně spontánní a cenově dostupnou dovolenou.

Ušetřete na směně cizích měn

Výběr peněz v zahraničí může stát hodně na poplatcích. Použití debetní karty sice může být levnější než kreditní karta, ale pokud nemáte kreditní kartu s nulovými poplatky za zahraniční transakce, většina bank si za každý výběr hotovosti účtuje navíc poplatek. Chcete-li se tomu vyhnout, vybírejte větší částky, abyste byli zpoplatněni méně často, a vybírejte spíše v místní měně než ve své vlastní.

Dalším skvělým tipem, pokud chcete mít své výdaje raději oddělené, je pořídit si cestovní peněžní kartu, na kterou můžete vložit správnou měnu a stanovený rozpočet.