4 nejkrásnější národní parky ve Finsku. Volání divočiny je neodolatelné

Přidat na Seznam.cz

Nekonečné borové lesy, křišťálově čisté řeky a čerstvý vzduch: finské národní parky jsou působivé a plné zážitků. Domovem těchto parků jsou medvědi hnědí, losi a řada dalších zvířat. V zimě zasněžené, v létě příjemně teplé, ukážeme vám nejkrásnější národní parky Finska.

Národní park Lemmenjoki v Laponsku

Na dalekém severu Finska se rozkládá největší národní park v zemi. Lemmenjoki, pojmenovaný podle řeky Lemmenjoki, která zde pramení, byl založen již v roce 1956 a dnes je mu více než 60 let. Park, který protíná několik malých říčních struktur přítoků, je rájem pro divoké medvědy hnědé.

Vyskytují se zde i další zvířata. V Lemmenjoki žijí také losi s impozantním parožím, nad korunami stromů krouží orli skalní a mezi borovicemi a břízami zdejších lesů si hledají cestu sobi. Mohou tak činit zcela nedotčeni lidskými zásahy. Národní park je totiž rozdělen na dvě oblasti: Základní oblast a oblast divočiny. V základní oblasti se nachází celkem 60 kilometrů turistických stezek podél úchvatné přírody. Návštěvníci se zde mohou volně pohybovat po stezkách a kochat se flórou a faunou parku.

Mnohem větší oblast divočiny je naopak návštěvníkům nepřístupná. Zde žijí zvířata a rostliny v naprostém klidu, odříznuté od lidské civilizace. Oblast je tak jednou z největších oblastí v Evropě, kde nejsou vůbec žádné stezky. Přesto se návštěva základní oblasti vyplatí, protože i zde je množství turistických stezek dostatečné pro rozsáhlé túry.

Linnansaari ve finské jezerní oblasti

Národní park Linnasaari byl založen v roce 1956 a nachází se uprostřed Finské jezerní oblasti. Nachází se v něm několik malých i větších jezerních ostrovů a je přístupný po celý rok. Národní park stojí za návštěvu zejména v teplém létě. Protože se nachází poměrně jižně ve Finsku, bývá zde v létě příjemné teplo. Ale také v zimě, v období bruslení, stojí park za návštěvu. Může se zde stát, že části jezer zamrznou a vy tak můžete zažít nevšední zimní zážitek. Kromě bruslení a lyžování v zimě je možné v létě jezdit na kánoích a lodičkách a v jezerech je také zábavné koupání.

Oulanka

Oulanka se nachází v Laponsku a je jedním z nejkrásnějších národních parků ve Finsku. Představuje oblast kolem dravé řeky Oulankajoki. Ta je také hlavní atrakcí národního parku. Částečně úzkým korytem řeky proudí velkou rychlostí obrovské masy vody. Kolem ní tvoří husté jehličnaté a březové lesy působivou přírodní krajinu. To se líbí i zvířatům. Kromě medvědů, vyder a jezevců zde občas žijí také vlci a rysi. Kromě toho v parku bzučí a leze více než 7000 různých druhů hmyzu. Po cestě často natahují své květy směrem ke šťastným návštěvníkům krásné žluté a růžové orchideje. Vzhledem k jedinečnosti zdejší přírody byla tato oblast poprvé navržena na národní park v roce 1897.

Pallas-Yllästunturi

Pallas-Yllästunturi je nejnavštěvovanější národní park ve Finsku. Každoročně sem zavítá více než půl milionu návštěvníků. Přesto není park přeplněný. Se svou rozlohou přes 1000 km2 patří mezi tři největší v celém Finsku. Dav hostů se zde rychle rozptýlí. Početní návštěvníci se však nemýlí. Příroda je zde mimořádně krásná, několik turistických tras vybízí k jednodenním výletům a v zimě vede zasněženou zimní krajinou více než 500 km běžkařských tras. Skandinávská atmosféra si zde v Laponsku přijde na své. Při pěší turistice přijde vhod množství malých přístřešků, vyhlídkových plošin a odpočívadel podél cesty, které lákají k malému pikniku.

Kromě pěší turistiky a lyžování je zde však možné provozovat mnoho dalších aktivit. Národní park lze navštívit také na horském kole a na kánoi. Jsou tedy možné jiné pohledy na přírodu i jiné trasy.

Zdroj: Wikipedia