5 důvodů, proč navštívit Ázerbájdžán na jaře
Díky alpským loukám, květinovému festivalu a začátku turistické sezóny je jaro ideální dobou pro návštěvu této středoasijské země.
Nowruz
Svátek Nowruz se slaví v celé střední Asii vždy v březnu (letos 20. března). Označuje začátek jara a koná se v den jarní rovnodennosti, kdy jsou den a noc stejně dlouhé. Oslavy však začínají již o měsíc dříve, protože Ázerbájdžánci čtyři úterky před Nowruzem děkují vodě, ohni, zemi a větru. Ázerbájdžánci slaví skákáním přes ohně, aby očistili své duše. Místní obyvatelé také navštěvují hroby svých příbuzných, účastní se lidových tanců a soutěžních sportů a pěstují semena pšenice, která jsou symbolem oživení přírody.
Unsplash: Behnam Norouzi
Rovina
Březen, duben a květen jsou slunečné a suché, takže jaro je ideální dobou pro návštěvu ázerbájdžánských rovin. V dubnu pláně rozkvétají máky, konvalinky, tulipány, narcisy, hyacinty, krokusy a heřmánky, takže jsou oblíbeným místem pikniků místních obyvatel. Květen přináší na poloostrově Absheron poblíž hlavního města Baku na východě a v Kur-Arazské nížině ve středu a na jihu země maximální teploty 20 stupňů.
Hory
S teplotami pohybujícími se mezi 9° a 17° začíná v dubnu v Ázerbájdžánu turistická sezóna. Přestože kavkazské hory připomínají Švýcarsko, chodí sem mnohem méně turistů. Pokud se chcete vydat na samostatnou túru, prozkoumejte dobytčí stezky a kaňony v okolí hory Šahdag nedaleko města Quba nebo se vydejte po silnici mezi vesnicí Xinaliq – 2 350 m n. m. a Qalayxudatem, což trvá asi dvě a půl hodiny.
Unsplash: Orkhan Farmanli
Festival květin
Tento festival, který se poprvé konal v roce 2010 na památku zesnulého prezidenta Hejdara Alijeva, každoročně se 10. května slaví po celé zemi. Po celém Baku se vysazují květiny a v parku Hejdara Alijeva před palácem Hejdara Alijeva jsou vystaveny kytice, sochy a ázerbájdžánské vlajky, pamětihodnosti historických míst vytvořené z květů. Návštěvníci mohou také sledovat ukázky aranžování květin, tance, venkovní koncerty na nábřeží hlavního města a ohňostroj.
Mezinárodní festival World of Mugham
Tento každoroční březnový festival je oslavou mughamu, žánru improvizované lidové hudby a klasické poezie, který je zapsán na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Poprvé se konal v roce 2009 a vystupují na něm místní i zahraniční zpěváci, tanečníci a hudebníci po celé zemi, zejména však v hlavním městě v Mezinárodním centru mughamu v Ázerbájdžánu, v Baku v Loutkovém divadle a v Ázerbájdžánském státním akademickém divadle opery a baletu. Účinkující hrají na lidové nástroje, jako jsou kamanča, čtyřstrunné housle, daf, velká tamburína, a tar, loutna s dlouhým krkem.