6 severských jídel, která byste měli ochutnat na Islandu

Přidat na Seznam.cz

Island je známý svou úchvatnou přírodou, ale co islandská kuchyně a která jídla musíte ochutnat? Chcete se dozvědět více o tradiční islandské kuchyni a islandských pokrmech? Pak je tento článek přesně pro vás! Shromáždili jsme zde pro vás nejznámější a nejoblíbenější jídla, abyste věděli, co byste si při své příští cestě na Island neměli nechat ujít.

Skyr

Islandský mléčný výrobek by neměl chybět na žádném nákupním seznamu. Chuťově by se Skyr dal popsat jako směs jogurtu a tvarohu, která je díky své krémové a jemné chuti velmi oblíbená, píše magazín TripLegend. Přísně vzato se však jedná o měkký sýr. Islanďané ho tradičně jedí k snídani s mlékem, cukrem a některými bobulemi. Mléčný výrobek se však konzumuje také do koktejlů, omáček, dipů a dokonce i jako nápoj (Skyr Drykkur).

Hangikkjöt

Uzené jehněčí maso najdete na Islandu na každém jídelním lístku. Islandské jehněčí se volně pohybuje v přírodě, pije čerstvou ledovcovou vodu a živí se různými bobulemi. To vše dodává masu zvláštní chuť.

Jednou z metod, která byla původně vyvinuta, aby maso déle vydrželo, je uzení. Při přípravě hangikjöt se jehněčí kýta zavěsí do udírny, kde se po dobu dvou až tří týdnů nepřetržitě udržuje oheň. Po vyuzení se maso buď nakrájí na plátky, nebo se uchovává vcelku. Tenké plátky hangikjöt jsou spolu s kouskem flatkaky (islandské placky) a máslem skutečnou pochoutkou k snídani. Jiný způsob konzumace této uzené pochoutky je odříznout ji přímo od kosti a podávat ji s brambory, hráškem, mrkví a bílou omáčkou.

Rúgbraud

Islandský žitný chléb určitě musíte ochutnat tzv. rugbraud. Jedná se o tmavý žitný chléb, který je mezi Islanďany velmi rozšířený. Rugbraud můžete připravit běžným způsobem v hrnci, nebo typickým islandským způsobem, kdy těsto po přípravě zakopete poblíž horkého pramene a necháte ho geotermálním teplem upéct. Pokud je to pro vás příliš pracné, můžete si žitný chléb také koupit téměř v každém supermarketu. Sladký chléb nejlépe chutná s máslem a sýrem. Islanďané ho často jedí jako přílohu k rybám nebo masu.

Plokkfiskur

Island zaujme velkým výběrem různých druhů ryb. Ať už smažené, uzené nebo sušené, ryby můžete ochutnat v mnoha různých variantách.

Plokkfiskur, rybí guláš z kousků filé z tresky nebo tresky jednoskvrnné, brambor, cibule, mouky a mléka, ochucený různým kořením. Tato specialita se podává s několika plátky žitného chleba a máslem.

Harðfiskur

Pochoutkou bohatou na bílkoviny jsou sušené ryby. Za tímto účelem se ryba zavěsí venku, aby se usušila, nejlépe u moře, a pak se spolu s trochou másla pokřiví jako svačina nebo příloha. Tradičně se suší hlavně treska, treska jednoskvrnná a mořský sumec (vlk). Zejména sušená ryba stockfish byla dlouho základem jídelníčku Islanďanů v dobách, kdy byl nedostatek obilí.

Pylsa

Islandský hotdog, zvaný také pylsa, by rozhodně neměl chybět na vašem seznamu jídel při návštěvě Reykjavíku. Maso je směsí jehněčího, hovězího a vepřového. Tradiční islandský hotdog se podává v teplé housce, posypaný syrovou cibulí, kečupem, sladkou hnědou hořčicí zvanou pylsusinnep, smaženou cibulkou a tatarskou omáčkou.

Zdroj: Trip Legend