Africká kuchyně. Zde je výběr nejlepších jídel z Ugandy

Přidat na Seznam.cz

Chutná, zdravá a kvalitní, taková je ugandská kuchyně, protože všechny ingredience lze získat z místního zemědělství. Hlavními používanými surovinami jsou maniok, sója, zelenina, ovoce, ořechy, ale také ryby a různé druhy masa.

Na rozdíl od městského obyvatelstva Ugandy si místní obyvatelé z venkovských oblastí obvykle pěstují vlastní potraviny. Díky tomu se následující pokrmy staly ugandskými specialitami.

Matooke

Za základ ugandského jídla je považována zelenina, jako je plantain banán, brambory a sladké brambory. To se projevuje i v ugandském národním jídle matooke. Tento pokrm se skládá především z kaše z plantejnu. Připravuje se ze zelených oloupaných plantejnů, které se následně rozmačkají a uvaří nebo se tradičně vaří v banánových listech. Kaše se pak podává v kombinaci s arašídovou omáčkou, fazolemi, kuřecím nebo hovězím masem. K vylepšení tohoto pokrmu se používá koření, jako je zelený pepř, cibule, česnek, koriandr, kari, zázvor, chilli a mléko. Výsledkem je vynikající jídlo, které můžete ochutnat kdekoli v zemi.

Luwombo

Tento autentický pokrm se připravuje hlavně při zvláštních příležitostech, což je dáno náročnou přípravou. Luwombo neboli Oluwombo je jedním z nejlepších ugandských pokrmů a často se jí v restauracích, aby se předešlo složité přípravě. Tento pokrm ukrývá v banánovém listu ryby, maso, zeleninu, ořechy a omáčku. Tento list se pečlivě složí do sáčku a poté se vaří na ohni až šest hodin. Zvláštní nádech tomuto pokrmu dodává arašídová omáčka.

Ugali

Dalším velmi tradičním východoafrickým pokrmem je ugali, druh kaše z kukuřičné mouky. Ugali je známá také pod názvem nsima a je považována za základní potravinu původních obyvatel východní Afriky. Tento pokrm je na rozdíl od luwombo velmi jednoduchý a rychlý na přípravu. K jeho přípravě je zapotřebí pouze kukuřičná mouka nebo kukuřičný šrot. Vaří se z ní kaše, která se podává jako jakási koule, a to jak teplá, tak studená. Jako příloha se jí dušená zelenina, nebo maso. Obyvatelé, kteří žijí u Viktoriina jezera, si kukuřičnou kaši vychutnávají také s rybami. Ugali se může jíst i natvrdo, a to tak, že se kaše nakrájí na plátky a nechají se usušit.

Nsenene

Poněkud neobvyklým pokrmem je Nsenene, který se skládá ze smažených a solených sarančat. S obdobím dešťů napadají Ugandu také kobylky, což umožňuje vznik této pochoutky. Tento pokrm se proto podává sezónně a v tomto období je k dostání v pouličních stáncích. Chuťově jsou smažené kobylky přirovnávány ke křupavé kuřecí kůži.

Nswaa

Další pochoutkou jsou smažené termitiště. Tuto pochoutku z hmyzu najdete v Ugandě také v pouličních stáncích. Nabízejí je také některé restaurace. Také v období dešťů se termiti sbírají a následně upravují s různým kořením. Běžným způsobem přípravy termitů nswaa je jejich ochucení česnekem, rajčaty, řepkovým olejem, cibulí, chilli a solí. Nswaa se může jíst také jako jídlo, k němuž se smažený hmyz obvykle pokape trochou citronové šťávy a jí se s ugali. Díky vysoké výživové hodnotě termitů je Nswaa oblíbená u mnoha lidí v celé zemi.

Mkate Na Mayai

Tento pokrm má arabský původ a doslova znamená chléb a vejce.

Skrývá se za ním pšeničné těsto, které se vytvaruje do tenké placky, naplní se mletým masem a syrovým vejcem a poté se složí do balíčku. Balíček se pak smaží na pánvi. Arabská kuchyně je zastoupena v mnoha částech země, ačkoli se k ní hlásí jen menšina muslimského obyvatelstva. Mezi další příklady patří samosy, čapátí nebo kari z různých druhů masa a zeleniny, které jsou mezi ugandským obyvatelstvem velmi oblíbené.