Albánci jsou neuvěřitelně přátelští. Co byste měli vědět před cestou do Albánie?

Přidat na Seznam.cz

Albánie je jednou z nejzajímavějších a nejpřátelštějších zemí Evropy možná i proto, že je tak malá, má jen 2,8 milionu obyvatel, píše portál TheCultureTrip. Je také špičkovou destinací pro gurmány, kteří zde mohou ochutnat cenově dostupné kvalitní pokrmy a vynikající místní jídla, jako je například dušené maso fëgesë. Nechte se příjemně překvapit prvotřídními plážemi na Riviéře, nebo najděte svého vnitřního dobrodruha tím, že si půjčíte auto a vyrazíte do hor. Tady je, co byste měli vědět, než se vydáte na cestu.

Albánci jsou neuvěřitelně přátelští

Jednou z nejlepších věcí na cestování do Země orlů je to, že ať se vydáte kamkoli, od hlavního města po Riviéru, od hor po historická města, místní obyvatelé vás přivítají. Albánie je jednou z nejpřátelštějších zemí, které kdy navštívíte. Nebojte se proto zeptat na cestu nebo jiné informace, vždy se najde někdo, kdo vám pomůže najít to, co hledáte, ať už jde o ubytování, místo k jídlu nebo radu ohledně dopravy. Mnoho Albánců mluví anglicky a v zemi se rozvíjí cestovní ruch, který je vítán jako klíčová součást ekonomiky země.

Je to bezpečná země

Albánie patří k nejméně nebezpečným místům v Evropě. Je zde velmi málo zpráv o trestných činech zaměřených na cizince nebo turisty, i když ke kapesním krádežím dochází. Do Albánie můžete cestovat s dětmi, s někým blízkým nebo sami (včetně žen), aniž byste se museli obávat o svou bezpečnost jako v některých zemích.

Země však leží v zemětřesné oblasti a zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály v roce 2019 zabilo 51 lidí. Epicentrum bylo v Mamurrasu na severozápadě země, otřesy byly cítit i v Tiraně. Od zemětřesení jde život dál a vláda od té doby zpřísnila stavební předpisy.

Cizinci i místní obyvatelé se v Albánii obecně drží balené vody, protože se nedoporučuje pít vodu z kohoutku, a dbejte na to, aby veškeré maso, které jíte, bylo dobře tepelně zpracované.

Pláže podél riviéry jsou nádherné

Existuje dobrý důvod, proč většina turistů navštěvujících Albánii jezdí na její pláže. Albánská riviéra má jedny z nejkrásnějších úseků pobřeží v Evropě. Oblázkové a písečné pobřeží lemuje křišťálová voda, která by se mohla rovnat plážím v Itálii, Řecku nebo Chorvatsku. Nejlepší pláže na riviéře jsou Drymades s průzračnou vodou, živou hudbou a plážovými bary a Ksamil, která má rovněž průzračně modrou vodu a je součástí národního parku Butrint. Vznešené písečné úseky však najdete po celém pobřeží. Skvělým místem k odpočinku je také pláž Palasa, obklopená skalnatými útesy a zelenými kopci, a pláž Dhermi, kde panuje party atmosféra.

Albánie není jen o fantastických plážích

Přestože Albánská riviéra a její nádherné pláže jsou skvělým důvodem k návštěvě, země toho může nabídnout mnohem víc. Po celé délce země se táhnou hory, včetně Albánských Alp a pohoří Sharr a Pindus. Archeologické památky zahrnují prehistorické mohyly, stejně jako starověké řecké a římské chrámy a pevnosti a středověké lázně. Země je také bohatá na jezera a řeky, lesy a starobylá města, která vám vyrazí dech. Dovolená v Albánii by měla být vždy organizována tak, abyste měli dostatek času na poznávání mnoha přírodních a historických divů země.

Albánie je cenově velmi dostupná

V porovnání se sousedními zeměmi je cestovní ruch v Albánii cenově velmi dostupný. Můžete strávit fenomenální týden cestováním po zemi, aniž byste přišli na mizinu. Nejdražším městem je Tirana, hlavní město, ale i tak neutratíte příliš mnoho ve srovnání s jinými východoevropskými destinacemi.

Co se týče aktivit, parky jsou zdarma, a i když do muzeí je třeba mít vstupenku, poplatky jsou nízké. Při nákupech mějte na paměti, že mnoho obchodů přijímá pouze albánské lekë (místní měnu), ale hotely přijímají i eura. Kreditní karty nejsou přijímány všude, proto si nezapomeňte vzít s sebou nějakou hotovost.

Albánské jídlo je vynikající

Vezměte si s sebou elastické kalhoty, protože albánská kuchyně je fantastická. Nejlepší jídla jsou chutná a cenově dostupná. Určitě jich během pobytu ochutnejte co nejvíce, ale své kulinářské zážitky začněte fëgesë (pomalu vařený guláš z paprik, cibule, koření, rajčat a tvarohu); tavë kosi (jehněčí maso s rýží zapečené s jogurtem a vejci); byrek (vločkové filo plněné slanými náplněmi); speca me gjize (papriky v tvarohu); baklava (sladké vrstvené pečivo zalité sirupem) a trilece (koláč se třemi mléky).

Raki je odpověď na všechno

Špatný den? Napijte se raki. Dobrý den? Pijte raki. Necítíte se dobře? Napijte se raki. Chceš něco oslavit? Napijte se rakije. Pro Albánce je rakií řešeno všechno, ale co to je? Raki je intenzivní aromatický likér a vyrábí se z hroznových výlisků. Často se ochucuje anýzem. Najdete ho po celé Albánii a na Balkáně, Kazachstánu a v Turecku je považován za národní nápoj.

Cestování po Albánii je dobrodružství

Cesta do Albánie je skutečným dobrodružstvím. Pokud neradi cestujete mimo vyšlapané cesty, změňte své plány a vydejte se jinam. Pokud si zde půjčíte auto, pochopíte to. Lidé mají tendenci přecházet silnici, kdy se jim zachce, řidiči si dělají, co chtějí, a zvířata ráda odpočívají a spí uprostřed ulic. Netřeba dodávat, že řízení na venkově může být docela náročné. Druhou možností, pokud si nechcete půjčovat auto, je cestovat po zemi autobusem. Cestování po Albánii může být náročné, neexistují zde oficiální jízdní řády autobusů, takže se připravte na trpělivost a ptejte se místních, kde jsou zastávky. Rozhodně doporučujeme půjčit si auto, protože autobusy vás nemusí nutně dovézt tam, kam chcete.

Zdroj: The Culture Trip