Angkor je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v jihovýchodní Asii. Za návštěvu především stojí Angkor Wat

Přidat na Seznam.cz

Město Angkor sloužilo jako královské centrum, z něhož dynastie khmerských králů vládla jednomu z největších, nejvíce prosperujících a nejsofistikovanějších království v historii jihovýchodní Asie. Angkor Wat je chrámový komplex, který nepochybně oslní každého návštěvníka.

Archeologický park Angkor

Angkor se rozkládá na více než 400 km2, včetně zalesněné oblasti, obsahuje nádherné pozůstatky různých hlavních měst Khmerské říše od 9. do 15. století. Patří mezi ně slavný chrám Angkor Wat a v Angkor Thom chrám Bayon s nesčetnými sochařskými dekoracemi, píše UNESCO. Angkor, v kambodžské severní provincii Siem Reap, je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť jihovýchodní Asie.

Díky působivým památkám, několika různým starověkým urbanistickým plánům a velkým vodním nádržím je tato lokalita jedinečnou koncentrací prvků svědčících o výjimečné civilizaci. Angkor Wat se nachází kousek od Siem Reap a je největším náboženským místem na světě. Angkor Wat je hlavní turistickou atrakcí Kambodže, píše Planet Ware.

Angkor Wat, chrámový komplex v Angkoru

Rozsáhlý náboženský komplex Angkor Wat zahrnuje více než tisíc budov a je jedním z největších kulturních divů světa. Byl postaven Suryavarmanem II jako obrovský pohřební chrám, ve kterém měly být uloženy jeho ostatky. Předpokládá se, že stavba trvala asi tři desetiletí, uvádí web Britannica. Všechny původní náboženské motivy pocházely z hinduismu a chrám byl zasvěcen bohům Šivovi, Brahmovi a Višnuovi.

Pět centrálních věží Angkor Wat symbolizuje vrcholy hory Meru, která je podle hinduistické mytologie sídlem bohů. Říká se, že hora je obklopena oceánem a obrovský příkop komplexu naznačuje oceány na okraji světa. Přístup na místo umožňuje most o délce 188 metrů. Do chrámu se dostanete přes tři galerie, z nichž každá je oddělena dlážděným chodníkem. Stěny chrámu jsou pokryty basreliéfními sochami velmi vysoké kvality, které představují hinduistické bohy a starověké khmerské výjevy, stejně jako výjevy z Mahábháraty a Rámájany.

zdroj: UNESCO, Britannica, Planet Ware