Avenue of the Baobabs: Staleté stromy lemující obě strany této polní cesty se mohou stát první přírodní památkou Madagaskaru

Přidat na Seznam.cz

Polní cesta na západním pobřeží Madagaskaru spojující Morondavu a Belo Tsiribihina je ohraničena desítkami vzácných a prastarých baobabů, které vytvářejí prostředí tak krásné a jedinečné, že se může stát první oficiální přírodní památkou země.

Tyto obří listnaté stromy v období sucha (členové rodiny Mallow), z nichž mnohé jsou více než 800 let staré , nebyly vždy osamocené. Kdysi byly stromy tečkované na uličce součástí bohatého lesa stromů a jiných rostlin, ale zásah moderní civilizace a rostoucí populace v této oblasti vedly k masivnímu odlesňování, takže zbývající baobaby stály v relativní izolaci, uvádí travelandleisure.

V odlehlých oblastech také zůstala hrstka starých stromů, ale jinak jsou oba stromy podél silnice vystaveny téměř neustálé hrozbě zničení. Když před více než 1000 lety poprvé navštívili arabští mořeplavci, řekli, že je ďábel vytrhl ze země a položil zpět vzhůru nohama, protože jejich baldachýny připomínají kořeny, uvádí africantravels.

Naštěstí si tohoto místa všimly soukromé organizace a nyní podporují úsilí o ochranu aleje, což z ní činí první celostátně uznávanou přírodní památku, aby stromy mohly přežít dalších 800 let. Baobaby jsou neuvěřitelně užitečné rostliny, z jejich kmenů se v období sucha neškodně klepe voda a dokonce se v nich žilo, mladé listy (pokud jsou dosažitelné) se konzumují jako salátová zelenina, když je k dispozici jen málo jiného, ​​a výživná kyselá hnědá dužina ( chutnající trochu jako tamarind) z ovoce s tvrdou skořápkou se vyrábí v příjemný letní nápoj po celé Africe a je také přísadou do senegalského arašídového a kuskusového dezertního pudinku zvaného Ngalakh, uvádí atlasobscura.

zdroj: travelandleisure, africantravels, atlasobscura