Bagan: Město, které tvoří tisíce chrámů starých i tisíc let

Přidat na Seznam.cz

V jihovýchodní Asii jsou dvě přední starověká náboženská města: Bagan v Barmě a Angkor v Kambodži. Obě místa jsou pozoruhodná svou rozlohou posvátné geografie a počtem a velikostí jednotlivých chrámů. Samotné město Bagan je staré tisíc let, skrývá tisíce chrámů, a dokonce sloužilo i jako hlavní město království.

Království Bagan se datuje do počátku druhého století před naším letopočtem, přesto region vstoupil do svého zlatého věku mnohem později

Během vlády krále Anawrahty v roce 1057 bylo město ve „zlatém věku“, než jej v roce 1287 obsadily Kublajchánovy síly. Bylo postaveno přes třináct tisíc chrámů, pagody a další náboženské stavby. Dnes, o sedm století později, jich zůstalo stát podstatně méně. Řeka Irrawaddy spláchla téměř jednu třetinu původní rozlohy města a zloději při hledání pokladů zničili mnoho chrámů, zatímco zemětřesení a zub času proměnily stovky dalších chrámů na hromady rozpadajících se kamenů, píše web Sacred Sites.

Mezi zachovalé stavby patří chrám Ananda. Tento chrám dokončil v roce 1091 n. l. král Kyanzittha. S výškou 51 metrů získal zlaté zlacení v roce 1990 u příležitosti 900. výročí své výstavby. Uvnitř chrámu jsou čtyři velké sochy Buddhů čtyř věků. Dále Gawdawpalin, postavený ve 12. století králem Narapatisithu, je 60metrový chrám, který byl těžce poškozen při zemětřesení v roce 1975, ale byl kompletně zrekonstruován. Největší chrám v Baganu je Dhammayangyi, postaven králem Narathuem, který vládl v letech 1167 až 1170. Stúpa Shwesandaw, postavená v roce 1057 králem Anawahtou, pak dokonce obsahuje Buddhovy vlasy.

Všechny stavby stojí za návštěvu, ale jak uvádí web Harpers Bazaar, vydat se při východu slunce na let horkovzdušným balónem je snad nejlepší způsob, jak si celou oblast prohlédnout.

Většina staveb byla postavena před 800 až 1000 lety, kdy byl Bagan královským hlavním městem

UNESCO oficiálně označilo starověké město Bagan v Myanmaru za místo světového dědictví. Více než 3 500 starověkých buddhistických pagod, chrámů a dalších náboženských staveb zabírá značnou část Starého Baganu. V roce 2016 zasáhlo region zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy škály a poškodilo 185 starověkých budov. Restaurátorské práce pokračují a byly přijaty nové zákony, které mají pomoci zachovat místo a také zvládnout dopad rostoucího počtu návštěvníků oblíbené turistické destinace, píše The Atlantic.

zdroj: Harpers Bazaar, Sacred Sites, The Atlantic