Bahla v Ománu, město opředené černou magií

Přidat na Seznam.cz

Před několika lety se Omán stal oblíbenou exotickou destinací. To vedlo k rozmachu nových luxusních resortů, které nabízejí služby pro náročnou klientelu. Zvláštností této země jsou však mnohem starší budovy. Například Bahla je nejstarší město v zemi, které si uchovává všechna svá krásná i temná tajemství, píše server Holidify.

Strašidelné jevy, kterým cestovatelé neodolají
Bahla znamená v překladu „kouzelné město“. Podle legend dostalo město toto jméno proto, že zde údajně žili čarodějové. Byli velmi talentovaní a měli velkou sílu, ale bohužel ji nevyužili k dobru. Proto se toto malé ománské město proslavilo široko daleko. Někteří se města báli, ale zároveň lidi lákalo dozvědět se víc a vidět velké kouzelníky na vlastní oči. Podle starých příběhů se tam děly takové zázraky, že se lidé měnili v krávy nebo ovce. Zlí duchové někoho pronásledovali nebo pustošili vše, co jim stálo v cestě. Co si místní myslí o pověrách, které se mezi návštěvníky tradují? Podle nich je to všechno nesmysl. Přestože tam žijí již mnoho let, nikdy prý nic podobného nezaznamenali. I když sami obyvatelé neumějí kouzlit, skutečná magie je kolem nich. Stačí se podívat na krásnou přírodu a pochopíte, že největší kouzelník je stále jen ona.

Pevnost Bahla
Ve městě se nachází stejnojmenná pevnost Bahla, která je jednou z nejstarších a největších v zemi. Přesné datum výstavby je sporné. Historici však vědí, že ho postavil kmen Banu Nebhan (Nabahina), který v oblasti žil mezi 12. a 15. stoletím. Podařilo se také zjistit, že různé části byly přistavěny v různých dobách, protože jsou navrženy v různých architektonických stylech. Pevnost byla postavena z nepálených cihel, které se postupně sušily na slunci. Základy jsou zase z pískovce. Součástí je i větrná věž a část opevnění, které kdysi pevnost chránilo. Tato památka je dodnes přístupná veřejnosti, ale odborníci upozorňují na její špatný stav.

Hrad Jibreen
Během výletu do Bahly si určitě prohlédněte nedaleký hrad Jibreen, který je považován za nejkrásnější šlechtické sídlo v Ománu. Postavili ho po období válek, aby dokázali svou prosperitu a úspěch, který je všechny v budoucnu čeká. Díky tomu se nemuseli dívat jen na funkční stránku, ale pohráli si i s architekturou, která vytváří jedinečné prvky i v interiéru. Nejkrásnější jsou dřevěné balkony a kaligraficky zdobené stěny. Hrad se dodnes zachoval ve velmi dobrém stavu. Během prohlídky uvidíte například velkou jídelnu, společenskou místnost a také místnosti, které sloužily k rodinným setkáním. Nádhernou součástí je také knihovna a dokonce i učebny, kde se učily děti panovníků. Z terasy je nádherný výhled na celé okolí.

Misfat al Abriyeen
Celá tato oblast je protkána vzácnými starověkými památkami. Jednou z nich je Misfat al Abriyeen, což je stejná historická vesnice jako Bahla a je vzdálená jen půl hodiny jízdy. Prozkoumejte architektonicky cenné domy a krásné dobové ulice a nasajte atmosféru, kterou tato země dýchala už v dávné minulosti. Další zajímavostí je vyhlídka, ze které můžete pozorovat další podobná místa a přírodu v okolí. Podívejte se, jak se exotickým stromům daří přímo v ulicích, kde slouží jako důležitý zdroj potravy pro místní obyvatele.

Unikátní keramika z Bahly
Oblíbeným suvenýrem z Bahly je místní keramika. Přestože tato tradice zaniká, řada řemeslníků stále vyrábí různé mísy a nádoby původním způsobem na hrnčířském kruhu. V minulosti se používaly ke skladování vody, protože udržují její vhodnou teplotu. Díky hlíně a dalším izolačním vrstvám je vždy příjemně vlažná, což oceníte zejména v létě. Menší sklenice se zase používají k uchovávání medu nebo jiných pochutin, protože také částečně konzervují potraviny.

Zdroj: holidify