Bali: Ostrov plný překvapení, ráj pro potápěče a aktivní dovolenou na vodě

Přidat na Seznam.cz

Pokud vám už teď ještě ani nevypuknuvší zima leze krkem, je na čase vydat se někam do tepla. Velmi příjemnou, byť vzdálenou variantou je Bali. A pokud už se do Indonésie vydáte, rozhodně byste neměli zahálet – surfování, potápění a nejrůznější vodní radovánky – Bali a přilehlé ostrovy jsou ráj!

Milovníci aktivní dovolené a vodních sportů nebudou určitě zklamáni, protože ne nadarmo je Bali nejpopulárnějším indonéským ostrovem. Byť ceny neustále rostou a už to není tak, že byste tu strávili měsíc za hubičku, pořád jsou to velmi přijatelné ceny za dovolenou v ráji.

Bali nabízí nepřeberné množství aktivit, z nichž nejoblíbenější je potápění, surfování a šnorchlování, ale vyzkoušet můžete i moderní vodní sporty nebo rafting.

Ráj surfařů

Bali je vyhlášeným rájem pro surfaře, a to především pro začátečníky a mírně pokročilé. Není problém si zde půjčit nebo zakoupit vlastní surf, popřípadě si zaplatit kvalitního instruktora. Ti se sem sjíždějí ze všech koutů světa a většina se zde i usadí.

Na své si zde přijdou i zkušení, protože na Bali se surfuje skutečně již dlouho a dnes je zde více než 50 kilometrů surfařských pláží. Nejznámější a nejvíce turistická je Kuta, přímo u hlavního města. Kromě stovek obchůdků se surfařskou módou a vybavením je zde dlouhá písečná pláž, kde se přes den surfuje a večer všude duní věčně probíhající party.

Milovníci klidných míst dají přednost lokalitě na jihu Bali. Padang Padang je místem pro surfaře všech úrovní, a uspokojí i náročnější. Doporučujeme se sem vydat v létě, kdy zde módní značka Ripcurl organizuje každým rokem velké závody, kde se potkávají vynikající surfaři z celého světa.

Surfuje se i kolem nádherného chrámu Uluwatu, kde se můžete vydat do vln při západu slunce a k tomu pozorovat siluety jednoho z nejznámějších balijských chrámů. Tohle místo je skutečně malebné a stojí za návštěvu, stejně jako turisty dosud neobjevený Balangan nebo hipsterské středisko Canggu.

Potápění s přístrojem nebo na nádech

Doby, kdy na Bali bylo jen pár potápěčských škol, jsou dávno pryč, a to se bohužel týká i přilehlých ostrovů. Nejlepší potápění si pak užijete na Nusa Penidě nebo Lembonganu. Dříve odlehlé a opuštěné ostrovy už ale bohužel zasáhl turistický ruch natolik, že samotu a robinsonádu zde rozhodně nečekejte.

Bali je ostrov omývaný ze všech stran těmi nejprůzračnějšími vodami Indického oceánu, pod jejichž hladinou se skrývá úplně jiný svět. A ten rozhodně stojí za to prozkoumat. A cest, jak se do tohoto světa vydat a nechat se jím naprosto pohltit, je hned několik.

 Pro ty odvážnější a zkušenější je rozhodně doporučeno potápění s přístrojem nebo freediving, tedy nádechové potápění. NA Bali i přilehlých ostrovech je spoustu škol, které dnes již běžně nabízejí i jógu. Pro ty opatrnější pak doporučujeme šnorchlování. Ale pozor na proudy, ty jsou na Bali opravdu zrádné.

Dobrý výběr je rozhodující

Všechny vodní aktivity, včetně těch spíše zábavných, které obléhají Asiaté, nabízejí na Bali desítky, dnes možná už stovky společností a agentur. Důležité je vybrat si bezpečí a školený personál, protože zejména potápění kolem Nusa Penidy je opravdu určeno zkušeným potápěčům.

U volby potápěčské lokality rozhodují především zkušenosti a úroveň vašeho potápění. Na jihu Bali jsou ostrovy nevyzpytatelné, stejně jako proudy, které je omývají. I proto by se začátečníci měli rozhodnout spíše pro Gili ostrovy nebo Tulamben.

Zdejší potápěčské školy nabízejí většinou kurzy všech úrovní a ve všech světových jazycích.

Želvy, barvy, koráli i měsíčníci a manty

Poněkud jednodušší potápění na jednom z ostrůvků Gili vám zcela jistě zaručí želvy, Naopak milovníci vraků by si neměli nechat ujít Tulamben, kde leží jeden z nejznámějších potopených vraků, USS Liberty.

Pokud ale chcete zažít to, proč sem většina potápěčů směřuje, pak je to rozhodně potkat pod vodou manty a měsíčníky. A ti se vyskytují právě kolem Nusa Penidy – na jejím jihu a dalších lokalitách, pro něž jsou charakteristické proudy a teplotní termoklina.

Z jihu Bali, ze Sanuru, se dá na Nusa Penidu či Lembongan několikrát denně dostat lodí. Čeká vás ale „vysoká škola“ potápění v proudech, nádherné, zdravé a ještě nezničené korálové reefy hrající všemi barvami a rozmanitým životem. A na lokalitách, jako jsou Crystal Bay nebo Blue Corner je možnost vidět zde měsíčníka, nejtěžší kostnatou rybu světa. Měsíčník, anglicky paradoxne sluneční ryba – sun fish, může vážit až 2000 kg a sezóna, kdy je můžete spatřit, trvá zejména od srpna do prosince. Na některých lokalitách dokonce můžete potkat i celou skupinu měsíčníků, kteří jsou velmi plašší a potápěče moc nevyhledávají. Musíte se proto chovat s respektem, protože tento zážitek za to stojí.

Stejně populární jsou i manty, které uvidíte zaručeně na mělkých místech, která jsou zároveň čisticí stanice, kde se manty pohybují celoročně. Je zde s nimi možné i šnorchlovat.

Boom freedivingu

Mnohem levnější, než přístrojové potápění je dnes stále populárnější freediving. Na Bali a kolem vznikají spousty škol, ale pozor na bezpečnost a zrádné proudy. Ty mohou právě nádechové potápěče velmi potrápit, je proto potřeba poslouchat rad zkušených a místních.

Freedivingu se naopak nedaří na jihu, kde jsou proudy tak silné, že nádechové potápění znemožňují. Naopak doporučujeme Tulamben, nebo ještě lépe Ahmed.

Vyzkoušejte tradiční barevné lodě

Pokud však chcete jen objevovat z hladiny, pak doporučujeme šnorchlování. Mělké útesy jsou nádherně barevné, jinde narazíte i na uměle vybudované podmořské chrámy a sochy Buddhy. Nejlepší je vydat se na šnorchlařský výlet na tradiční barevné loďce se zkušeným kapitánem. Je to skutečně nezapomenutelný zážitek. Lepí je najmout si kapitána i s lodí soukromě, protože s organizovanými výlety vás bude na lodi hodně a jistě přeplatíte. Výlety nabízejí jak potápěčské školy, nebo přímo centra zaměřená na „snorkeling tours“.

Domorodé lodě, tzv. vahadly, tedy vážky, jsou nádherně barevné a pomalované, takže se vrátíte o několik desítek let zpět. Takto lze bez problémů pozorovat právě manty a šnorchlovat kdekoli u pobřeží.

Díky říčním tokům je na Bali nabízen i rafting. Nejznámější je řeka Telaga Waja, jedna z nejdelších řek na východě ostrova. Doporučujeme vydat se na organizovaný zhruba osmihodinový výlet s průvodcem, který vede nádhernými přírodními sceneriemi s bambusovými mosty a kaskádami vodopádů. Na jihu Bali jsou pak populární obří železné konstrukce na vodě, jakési pontony, které okupují zejména návštěvníci z Asie, kteří se zde drží na vodě, šnorchlují anebo se s celoobličejovými maskami anebo na hadicích se vzduchem vydávají i na procházky po dně. To však velmi ničí reefy a vzbuzuje zejména v usedlících velké vlny nevole.

Jenže Bali z turismu žije, protože se bohužel jejich protesty nesetkávají s úspěchem.