Beelitz Heilstatten: Nemocnice, která zachránila Hitlerovi život

Přidat na Seznam.cz

Některé opuštěné budovy pouze strašidelně vypadají, ale ve skutečnosti byly domovem nějakého nudného výrobního závodu nebo nějakého neškodného průmyslového procesu. Tato opuštěná nemocnice má ale navíc i děsivou historii.

Nemocnice Beelitz-Heilstätten, Německo

V letech 1898 až 1930 sloužil komplex Beelitz-Heilstätten (50 minut jízdy jižně od Berlína) jako sanatorium proti tuberkulóze. Byly zde také oběti hořčičného plynu a kulometů během první světové války, včetně mladého vojáka jménem Adolf Hitler, který byl zraněn na noze, píše web CNTraveler. Nemocnice se později stala hlavním léčebným centrem pro nacistické vojáky během druhé světové války a od roku 1945 až do pádu Berlínské zdi sloužila jako sovětská vojenská nemocnice.

Dnes je několik nemocničních oddělení využíváno jako neurologické rehabilitační centrum, i když většina areálu je opuštěná, píše web Travel Triangle.

Nemocnice, která mu zachránila život, se stala nemocnicí nacistů

Během doby, kdy se zde ošetřoval mladý voják jménem Adolf Hitler, který byl oslepen britským plynovým útokem a zraněn na noze v bitvě na Sommě (což vyneslo i Železný kříž), nikdo netušil, jaký vliv bude na nemocnici v budoucnu mít. Je ironií, že tyto zkušenosti a jeho úspěšná léčba připravily půdu pro to, aby nemocnice mohla být znovu použita jako polní nemocnice, která léčí raněné nacisty během druhé světové války, píše web Atlas Obcura. Co by se asi stalo, kdyby léčba onoho vojáka nebyla úspěšná, případně by jeho zranění nebylo možné vyléčit?

zdroj: CNTraveler, Travel Triangle, Atlas Obcura