Big Ben: 5 zajímavostí o londýnské dominantě

Přidat na Seznam.cz

Big Ben zná snad každé dítě. Je symbolem Londýna a Spojeného království jako málokterá jiná pamětihodnost. Kolik toho ale o zvonici skutečně víte?

V Londýně je mnoho památek, ale málokterá je tak známá jako Big Ben. Možná je to dokonce nejznámější zvonice na světě. Ale věděli jste, že Big Ben se ve skutečnosti nejmenuje Big Ben? A že změna času trvá poměrně dlouho?

Správný název Big Benu

Ačkoli všichni říkají zvonici britského parlamentu Big Ben, ve skutečnosti se tato pamětihodnost jmenuje úplně jinak, píše portál TravelBook. Big Ben je ve skutečnosti pouze název pro největší z pěti zvonů věžních hodin. Po dokončení se věž jmenovala jednoduše „Hodinová věž“. Teprve v roce 2012 byla tato téměř anonymní stavba přejmenována na „Alžbětinu věž“ na počest 60 let vlády královny. Big Ben však zůstává všeobecně uznávanou přezdívkou věže.

Big Ben mohou navštívit pouze Britové

Nemálo turistů je zdrceno, když zjistí, že zvonici mohou obdivovat zvenčí, ale ne zevnitř. V roce 2010 bylo kvůli zvýšené teroristické hrozbě v Londýně rozhodnuto, že vstup na Big Ben bude povolen pouze návštěvníkům s britským občanstvím. Samotný pas však nestačí! Každý, kdo chce na Tower vystoupit, musí být oficiálně pozván poslancem parlamentu nebo členem Sněmovny lordů. A ti, kteří tuto překážku překonali, musí sami potvrdit, že jsou dostatečně zdatní, aby sami a bez pomoci zdolali všech 334 schodů na vrchol věže. Kromě toho nesmí být návštěvníci nemocní, těhotní nebo mladší jedenácti let.

Big Ben se na dlouhá léta odmlčel

Zvonkohra Big Benu je světoznámá. Znáte ji z mnoha filmů o Jamesi Bondovi a Harrym Potterovi. V letech 2017 až 2021 však zvony této památky přestaly zvonit a to kvůli rozsáhlé rekonstrukci. Stavební práce byly z velké části dokončeny v roce 2021. Mimo jiné bylo vyměněno všech 3433 střešních tašek a kompletně demontovány velké hodiny. Na Silvestra 2021 Londýňané poprvé uslyšeli melodii „Westminster Charters“, která se ozývala z různě velkých zvonů této památky. Letos na jaře začalo zkušební období a brzy bude Big Ben opět slyšet denně.

Pět hodin na změnu času

Big Ben je tak důležitý, že se o něj celoročně stará tým pěti lidí. Vedoucím je takzvaný „Strážce velkých hodin“. Když přijde čas na další změnu času, musí jeho tým nejprve vystoupat 334 schodů, aby pak strávil celých pět hodin změnou starobylého a citlivého mechanismu, a tedy i ručiček hodin, na hodinu později nebo dříve.

Hejno ptáků způsobilo, že se hodiny zpozdily o 4 minuty

Pravděpodobně jeden z nejneuvěřitelnějších faktů o Big Benu. V roce 1949 věž jednou navštívilo hejno špačků s nečekanými následky. Ptáci si mysleli, že minutová ručička hodin Big Benu vypadá docela útulně, a přistávali tam v tak velkém hejnu, že se ručička zpomalila a hodiny se nakonec zpomalily o více než čtyři minuty.

Zdroj: TRAVELBOOK