Britské muzeum je nejstarší na světě

Přidat na Seznam.cz

Britské muzeum je jedním z nejznámějších muzeí na světě a ukrývá mnoho zajímavých artefaktů. Jeho sbírka údajně zahrnuje více než dva miliony let lidské historie. Podívejte se na pár faktů, které jste pravděpodobně nevěděli.

Britské muzeum je nejstarším muzeem na světě

Vůbec prvním veřejným národním muzeem bylo Britské muzeum. Bylo otevřeno v roce 1759, tedy dvacet let před otevřením prestižního muzea Louvre ve Francii a dvaadvacet let před tím, než habsburská královská rodina ve Vídni otevřela pro rakouskou veřejnost palác Belveder.

Oblíbený filmový set

Britské muzeum možná trochu znáte, protože se zde natáčelo mnoho filmů. Kamery se v muzeu začaly natáčet již v roce 1921 a každoročně sem zavítá až 50 filmových štábů. Mezi nejznámější filmy, které natáčely scény v muzeu, patří: Wakefieldská kauza (George Irving, 1921), Vydírání (Alfred Hitchcock, 1929), Den šakala (Fred Zinnemann, 1973) a Noc v muzeu: (Tajemství hrobky, Shawn Levy, 2014).

Založení

Muzeum bylo založeno zákonem parlamentu v roce 1753 a jeho základem byly původně tři sbírky: sira Hanse Sloana, Roberta Harleye, 1. hraběte z Oxfordu, a sira Roberta Cottona. Sbírky (které zahrnovaly také značné množství rukopisů a dalších knihovních materiálů) byly umístěny v Montagu House na Great Russell Street a veřejnosti byly zpřístupněny v roce 1759.

Zdroj: Guidelinestobritain, Liberalartsedu, britannica