Burj Khalifa je nejen nejvyšší budovou, ale také nejkrásnější stavbou světa

Přidat na Seznam.cz

Burj Khalifa je nejvyšší budova na světě a také světová ikona architektury. Tato budova je skutečně inženýrským uměleckým dílem a zároveň ztělesňuje srdce a duši města Dubaj. Kromě neuvěřitelné výšky je ale Burj Khalifa uznávána také jako nejkrásnější stavba.

Nejvyšší a nejkrásnější stavba na světě

Podle webu Enjoy Travel je Burj Khalifa nejen nejvyšší, ale také nejkrásnější budova vůbec. S výškou 828 metrů je také o 60 % vyšší než druhá nejvyšší budova světa. Má 160 pater a pyšní se nejvyšší vyhlídkovou plošinou na světě. Tato velkolepá stavba se nachází hned vedle nákupního centra Dubai Mall a od svého otevření v roce 2010 přitahuje návštěvníky z celého světa.

Design udovy je založen na abstrakci květu Hymenocallis a v podstatě se skládá ze tří částí uspořádaných kolem centrálního jádra. Při pohledu shora je v souladu s designem cibulové kupole, který se často vyskytuje v různých islámských architekturách. Kolem základny mohutné věže najdete centrum zábavy, restaurace, nákupní centrum Dubai Mall, choreografickou dubajskou fontánu a množství turistických atrakcí, uvádí web Visit Dubai.

Jméno po sousedovi

Zajímavostí je, že Burj Khalifa („Khalifova věž“), známá během stavby jako Burj Dubai, byla oficiálně pojmenována na počest vůdce sousedního emirátu Abu Dhabi, šejka Khalifa ibn Zayeda Al Nahyana. Přestože byla věž formálně otevřena 4. ledna 2010, celý interiér v té době ještě nebyl dokončen. Zajímavé také je, že zamýšlená výška zůstala po celou dobu výstavby přísně střeženým tajemstvím, uvádí web Britannica.

zdroj: Britannica, Visit Dubai, Enjoy Travel