Býčí skála v Moravském krasu: Proslavil ji nález useknutých rukou na kamenném oltáři
Ne, nejde o přepis děje z hororového příběhu, ale o děsivou skutečnost. Nedaleko Adamova a Křtin se nachází takzvaná Býčí skála, ve které Dr. Jindřich Wankel objevil masové pohřebiště, se kterým nebylo na první pohled něco zcela v pořádku.
Místo bylo užívání v paleolitu i dalších historických etapách
Býčí skála byla lidem dobře známá už před dávnými časy. Její předsíň využívali už během paleolitu, neolitu, eneolitu i v dalších dobách, a to včetně středověku a novověku. V historických písemných pramenech se pak poprvé objevuje v roce 1663, kdy o ní psal jeden z řeholníků kláštera v Zábrdovicích. Nejspíš šlo o známý cíl, protože jeskyni dokonce navštívila Marie Terezie. Tuto událost připomíná pamětní deska.
Dr. Jindřich Wankel: Odkrytí Halštatského pohřbu s lidskými oběťmi
V daleké minulosti vypadaly pohřby, a zvlášť významných lidí, úplně jinak, než jak je tomu dnes. O tom se ostatně přesvědčil archeolog Dr. Wankel, který v jeskyni mezi lety 1871 až 1873 odhalil takzvaný Halštatský pohřeb, jehož součástí byly lidské a zvířecí oběti. Během události, která se stala kolem 5 stol. př. n. l., byla pochována významná osobnost, kterou do záhrobí doprovázely ženy, čeledíni i zvířata.
V průběhu průzkumu se v jeskyni našlo 40 dívek a velmožovi sloužící, kteří se měli vydat na posmrtnou cestu spolu s ním. Useknuté ruce dívek byly dokonce nalezeny na jakémsi kamenném oltáři. Jiným kostrám žen zase chyběla hlava. Krvavého řádění nebyli dokonce ušetřeni ani koně, jejichž pozůstatky se našly v různých částech jeskyně.
Jeskyně vydala i další nálezy
I přesto, že se tento nález vepsal do povědomí veřejnosti z pochopitelných důvodů nejvýrazněji, v jeskyni se našly i další zajímavosti. Byla zde objevena například bronzová socha býčka. Skupina z Palackého univerzity v Olomouci a Univerzity Karlovy v Praze objevila i jantarové korálky, sklo nebo úlomky z vozů.
Místo s temnou atmosférou
Býčí skála je veřejnosti přístupná pouze několik dní v roce. Někteří lidé se však do ní bojí vstupovat. Uvnitř jeskyně mají být vidět světla bez známého zdroje. Podle pověr dokonce mají z jeskyně po nocích vycházet opulentní průvody, které se za svítání vrací. Mnozí také říkají, že jde o místo, kde mohou citlivější jedinci vnímat silnou negativní energii. A když uvážíme, co se v této zvláštní jeskyni v minulosti dělo, vlastně se asi není příliš čemu divit.
Zdroj: redakce, Býčí skála, Adamov a okolí