Bývalý dvorec Antýgl v Srní: Po bývalé sklářské huti se dochovaly historické stavby, dnes tu funguje kemp
Na Šumavě se najde nespočet nádherných zákoutí, zajímavostí a památek, o kterých mnoho lidí nemá vůbec tušení. Jednou z nich je bývalý dvorec Antýgl, který se nachází nedaleko Srní. Málokdo například ví, že v místě, kde je dnes kemp, býval královácký dvorec se sklářskou hutí.
Antýgl jako pozůstatek sklářské kolonizace Šumavy
Antýgl byl královácký dvůr, který vznikl v souvislosti s německou kolonizací šumavského pohraničí. Součástí dvorce byly obvykle skupiny roubených a zděných stavení s hlavní budovou krytou šindelem a zdobeným štítem. Nechyběla tu ale ani zvonice, ubytovna pro nádeníky nebo stodola. Konkrétně Antýgl patřil ke Stodůlecké rychtě a zároveň byl v této oblasti první vybudovanou sklářskou hutí. První zmínka o huti pochází kolem roku 1500 a založil ji Hans Fuchs. Nejspíš netušil, že si vybral historicky lukrativní obor, protože sklárna tu fungovala až do roku 1818. Její specializací bylo duté sklo a výroba skleněných korálků pro růžence. Do roku 1859 pak na místě fungoval výše zmíněný dvorec. Později byly v Antýglu zřízeny ubytovací služby s hostincem. A ptáte se, kde Antýgl získal svoje pojmenování? Vzhledem k tomu, že zdejší sklárna měla jen jednu pec (ein Tiegel), původ jména se nám zdá dost jasný.
V typické šumavské stavbě se nachází rekreační zařízení
Řada staveb dvorce se dochovala až do dnešní doby. Proto se domníváme, že při návštěvě zaplesá srdce nejednoho milovníka architektury. Kvůli udržení jejich dobrého stavu se dokonce plánuje jejich citlivá rekonstrukce. V novodobé historii pak v Antýglu najdeme poměrně oblíbený autokemp, který zde začal fungovat po roce 1965, kdy objekt koupil Svazarm Sušice. Vzhledem k tomu, že průčelí hlavní budovy zdobí znak obyvatel svobodných rychet Králováků, a vzhledem k tomu, že nedaleko Antýglu teče řeka Vydra a Hamerský potok, určitě se vám tu bude při návštěvě líbit.
Zdroj: redakce, Hrady, Šumava Modravsko