Centrum Eden: Prozkoumejte Panský dvůr a horáckou vesnici

Přidat na Seznam.cz

V Česku a na Moravě se nachází nespočet velmi pěkných skanzenů. Jeden z nich najdeme i v Bystřici nad Pernštejnem. Jmenuje se Centrum Eden a nabídne zajímavou zábavu celé vaší skupině. Nejen, že si vyzkoušíte některá lidová řemesla, ale také se v něm třeba dostanete do horácké vesnice. A to rozhodně není vše!

Skanzen a Ekopavilon v jednom

Jakmile do Edenu přijedete, pravděpodobně nebudete vědět, kam se vrtnout dřív. Celý komplex, který vznikl v roce 2015, totiž zahrnuje několik různorodých sekcí. Pravděpodobně největší pozornosti se dostává horácké vesnici, ve které si mohou zájemci vyzkoušet práci tkalce, truhláře nebo třeba hrnčíře. Také ale zjistíte, co zhruba dělala taková bába kořenářka nebo včelař.

Koho spíš zajímá dobová technika, toho pozveme do kovárny, truhlárny a do pivovaru. Právě tyto oblasti zahrnuje prohlídková část Edenu, které se říká Panský dvůr. Příznivcům historie a bytového designu se pak jistě trefí do noty ukázka života výše postavené šlechty. Včas se ale ujistěte, že si ještě zvládnete jít prohlédnout bylinkovou lékárnu a moderní Ekopavilon, který se od ostatních staveb v areálu výrazně odlišuje svým vzhledem i účelem. V jeho nitru se totiž nachází expozice o ekologickém bydlení. V průběhu roku se navíc v Edenu konají nejrůznější akce, a to včetně Slavností sklizně, Slavnosti brambor nebo Dne koní s rytířským turnajem.

Největší farma koutek na Vysočině

Pokud máte malé děti a bojíte se, že pro ně bude prohlídka všech zdejších lákadel únavná, můžete si zaskočit třeba do největšího farma koutku na Vysočině. Najdete v něm hospodářská zvířata všeho druhu, z nichž mnohá se nechají i pohladit a nakrmit. Vhodné krmivo se dá koupit na různých místech přímo v areálu, takže se nemusíte bát, že zvířeti dáte něco, co je pro něj nevhodné.

Zdroj: redakce, Eden Centrum, Vysočina