Cestování za polární kruh: Lákadlem je polární záře, zimní safari nebo ubytování v ledovém hotelu

Přidat na Seznam.cz

Polární kruh označuje jižní hranici oblasti, v níž jeden nebo více dní v roce Slunce nezapadá (přibližně 21. června) ani nevychází (přibližně 21. prosince). Délka nepřetržitého dne nebo noci se směrem na sever prodlužuje, od jednoho dne na polárním kruhu až po šest měsíců na severním pólu. Jde o oblast v severní části Norska, Švédska a Finska. Ale ani extrémní podmínky neznamenají, že se tam nedá zažít zábava.

Polární záře vám vyrazí dech…

Fenomén, který se bude skvěle vyjímat na vašem Instagramu. Polární záře je jednou z nejúžasnějších přírodních podívaných na naší planetě. Jde o přírodní jev, který se skládá ze světelných projevů na noční obloze Země. Polární záře se na obloze objevuje převážně v zelené barvě, ale může se objevit i modré, růžové a červené světlo. Vzniká při srážkách vysokoenergetických částic ze Slunce (slunečního větru) s atomy kyslíku a dusíku přítomnými v naší magnetosféře. Energie uvolněná při této interakci vytváří světlo, které vidíme na obloze.

Polární záře se na arktické obloze mihotá po celý rok, ale nejlépe ji lze pozorovat od září do března. V tomto období je v noci dostatečná tma na to, abyste ji viděli. Někdy se objevují i na začátku jara. Nejlepší denní doba pro pozorování polární záře je mezi pátou hodinou odpolední a druhou hodinou ranní.

Chcete zažít tento neobvyklý pohled? V takovém případě se vydejte na sever Norska, Švédska, Finska, či Islandu. V poslední jmenované zemi doporučujeme město Akureyri, které se nachází téměř za polárním kruhem. V Norsku je nejlépe uvidíte ve městech Kirkenes, Tromsø a na souostroví Lofoty. Ve Švédsku se ubytujte v Kiruně a samotnou polární záři sledujte v Národním parku Abisko u hranic s Norskem. Ve Finsku se nabízejí například lyžařské rezorty Yllas, Luosto a Levi, případně města Saariselkä a Rovaniemi.

…pozorovat ji můžete třeba z ledového hotelu

Jestli vám nevadí pobyt v ledovém prostředí, zkuste se ubytovat v ledovém hotelu. Oblast za polárním kruhem jich nabízí hned několik. V Jukkasjärvi ve švédském Laponsku se v roce 1989 poprvé objevil koncept ledových hotelů. Tento hotel získává led z řeky Torne, umělci z celého světa pak navrhují a stavějí apartmány na zakázku, z nichž každý je jedinečný. Dopřát si zde můžete taky běžecké lyžování, ledové koupele, jízdu na sněžných skútrech a sáňkování za polární září.

Ložnice s ledovou postelí, pokrytá přehozem ze sobí kůže v ledovém hotelu ve švédském Jukkasjärvi
Pobyt ve ledovém hotelu má svoje specifika (ledový hotel ve švédském Jukkasjärvi), Foto: Shutterstock

Snowhotel Kirkenes v severovýchodním Norsku nabízí útočiště v divočině. Poskytuje i řadu pokojů, ale pouze 20 z nich je kompletně vyrobeno z ledu. Můžete se v nich natáhnout na tepelně izolovaných matracích obklopených ledovými bloky. Hlavní atrakcí je hotelový ledový bar, který vytvořili sochaři z více než 15 tun jezerního ledu od stěn až po sklo. V restauraci si můžete dopřát například čerstvě uloveného královského kraba.

Polární záři si můžete vychutnat taky ve finském Laponsku, kde se nabízí arktické středisko Kakslauttanen. V takovém případě se ubytujte ve skleněném, nikoli sněhovém, iglú, abyste si ji mohli vychutnat. Přes den se zde můžete projet na saních se soby.

Norská Sorrisniva je nejseverněji položený iglú hotel na světě. Patří taky k největším, má rozlohu 2 500 metrů čtverečních a na jeho stavbu padlo 250 tun ledu. Apartmány se nabízejí v různých variantách, využít můžete taky ledový bar.

Safari můžete zažít taky na severu

I drsný sever poskytuje domov mnoha různým zvířatům. Pokud je chcete vidět v jejich přirozeném prostředí, připojte se k divokému safari. Například velryby navštěvují norské pobřeží každý rok. Podél pobřeží Vesterålen je lze dokonce spatřit po celý rok. Můžete se připojit k prohlídkám s průvodcem ze Stø a Andenes, kde je také velkolepé nové muzeum zvané The Whale. Nejběžnější velrybou, kterou lze v letní sezóně zahlédnout, je vorvaň, ale můžete vidět hejna velryb, plejtváků malých, keporkaků, delfínů a kosatek.

Pohoří Dovrefjell v Norsku je jedním z mála míst na zemi, kde můžete zažít pižmoně severní. Dbejte však na bezpečnou vzdálenost. Doporučuje se nepřibližovat k tomuto kolosu na blíže než 200 metrů. Sice se můžou zdát velcí a nemotorní, váží mezi 225 a 400 kilogramy, ale pohybují se rychlostí 60 kilometrů za hodinu.

Zdroje: www.britannica.com, capturetheatlas.com, Novinky, Seznam Zprávy