Chaos, pot a slzy: Kamenné město v srdci Zanzibaru nenechává nikoho chladným

Přidat na Seznam.cz

Hakuna matata, neboli pohoda, je jeden ze způsobů, jak popsat život na exotickém Zanzibaru. Pro jeho metropoli Stone Town to však rozhodně neplatí. Stone Town je horké, přeplněné a trochu chaotické, ale návštěvníky odmění nádhernými stavbami, srdceryvnými příběhy a pravou podstatou Afriky.

Chaos ve jménech

Zanzibar je, co se týče názvů, poměrně ošemetný. Ačkoli je většinou označován jako ostrov, ve skutečnosti se jedná o souostroví, které kromě hlavního ostrova Unguja a severněji položeného ostrova Pemba zahrnuje řadu menších ostrovů. Trochu chaosu panuje i v hlavním městě. Oficiálně se nazývá také Zanzibar, ale téměř každý ho zná jako Stone Town, což je pouze jeho historická část, píše web African news. Spolu s novějším okresem Ng’ambo tvoří metropoli autonomní oblasti Tanzanie, v jejíž blízkosti se nachází mezinárodní letiště Abeid Amani Karume.

Z rybářské vesnice do centra říše

Stone Town leží zhruba uprostřed západního pobřeží ostrova Unguja, kde byla v 11. století založena rybářská osada Shangani. Dlouhou dobu měly mnohem větší význam jiné osady, ale na počátku 16. století postavili Portugalci svůj první kostel právě v tomto přístavu. Když se v roce 1698 chopil vlády na Zanzibaru ománský sultán, byl kostel přeměněn na vojenskou pevnost, uvádí portál Independent. Ještě významnějším mezníkem se však stal rok 1840, kdy sem panovník Said bin Sultán přestěhoval své sídlo a kanceláře z ománského Maskatu. Kamenné město se stalo hlavním městem celé velké říše a začalo se rychle rozvíjet.

Jedinečná směs vlivů

V 19. století na Zanzibaru vzkvétal trh s kořením a otroky a Kamenné město se stalo hlavní burzou. Do města se sjížděli bohatí obchodníci z celého světa, kteří se předháněli v extravaganci svých obydlí a postupně měnili jeho vzhled. V ulicích a na nábřeží vyrostly velkolepé paláce, kostely, mešity a honosné kancelářské budovy. Jejich architektura je jedinečnou směsicí arabských, perských, indických, afrických a evropských prvků, a proto bylo Stone Town v roce 2000 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, píše portál AllAfrica.

Nejstarší budova ve městě

Masivními vyřezávanými dřevěnými dveřmi vstoupíme také do nejstarší budovy v Kamenném městě. Ngome Kongwe neboli Stará pevnost byla postavena v roce 1710, kdy se vlády nad Zanzibarem ujal ománský sultán. Symbolicky pohltil i kostel postavený Portugalci, ale ačkoli původně sloužil vojákům, postupně nahradil různé jiné funkce. V 19. století zde byla věznice, v letech 1905-1928 sloužila jako železniční stanice a dnes se nádvoří využívá k tanečním nebo hudebním vystoupením. Ve stínu mohutných kamenných zdí se nachází několik obchodů se suvenýry a dílna na tkaní koberců.

Zdroje: African news, Independent, AllAfrica