Chichén Itzá je jedním z největších mayských měst, která kdy bylo postavena

Přidat na Seznam.cz

Chichén Itzá je starověké mayské město na poloostrově Yucatán v Mexiku. Mayové postavili město v architektonickém stylu Puuc kolem roku 250 n. l. až 900 n. l. – to je dlouho před aztéckým obdobím, které bylo v letech 1300 až 1521. Je to jedno z největších mayských měst, jaké kdy bylo postaveno, a zabírá plochu 10 km čtverečních. V době největšího rozkvětu by ji domovem označilo asi 35 000 lidí.

Chichén Itzá pochází z cenotů

Chichén Itzá odvozuje svůj název od geologického rysu oblasti a kmene, který se tam usadil. Na místě jsou jeskyně a závrty ve vápencových útvarech, známé jako cenotes. Jedná se o přírodní studny, které se tvoří, když se vápencové povrchy zhroutí a odkryjí vodu pod nimi. Chi znamená „ústa“ a chen znamená „studny“ a Itzá je jméno kmene Mayů, který se tam usadil. Chichen Itza znamená „U ústí studny Itza“. Chichén Itzá je španělský pravopis a Chichʼen Itzaʼ je mayský pravopis.

Mayové na poloostrově Yucatán žili v regionu od předklasického nebo formativního období (1500 př.nl – 300 n. l.). Byli to oni, kdo pravděpodobně postavil Chichén Itzá. Mezi nejstarší stavby patří Akabtzib („Dům temného psaní“), Chichanchob („Červený dům“), Iglesia („kostel“), Casa de las Monjas („Klášter“) a observatoř El Caracol („Hlemýžď“).

Nejznámější stavbou v Chichén Itzá je El Castillo („Hrad“). V 10. století cizinci napadli Chichén a tito útočníci postavili El Castillo. Jedná se o pyramidu, která se tyčí 24 metrů nad hlavním náměstím a každá z jejích čtyř stran má 91 schodů, které směřují na sever, východ, jih a západ. Včetně schůdku na horní plošině je celkem 365 schodů. To je stejný počet dní ve slunečním roce.

zdroj: Britannica, Cancunadventure, enjoytravel