Chorvatsko není je Dubrovník. Slavonie je rájem pro milovníky vína a přírody

Přidat na Seznam.cz

Chorvatsko si spojujeme především s přímořskými letovisky rozesetými po celém západním pobřeží země. Tato krásná země však není jen plná turistů, malebných pláží a historických architektonických perel, jako je Dubrovník. Chorvatsko má mnohem více co nabídnout. Slavonie na východě je toho nejlepším příkladem. Místo přeplněných letovisek zde najdete klid, dobré víno a kopcovitou krajinu, která vybízí k pobytu v přírodě. Co je na tomto jedinečném místě k vidění?

Slavonie: Nádherná, málo známá část Chorvatska

V prázdninových plánech se obvykle opomíjí, protože většina turistického ruchu se soustřeďuje do přímořských letovisek na západním pobřeží. Slavonie, která sousedí s Maďarskem, Bosnou a Hercegovinou, je jedním z nejkrásnějších regionů Chorvatska. Zcela odlišný od svých oblíbenějších pobřežních konkurentů. Nejvýchodnější část Chorvatska ztělesňuje vše, co si spojujeme s trendem „pomalý život“. Zelená krajina, proslulé vinice, malebné výhledy na hory, malá městečka se skutečně idylickou atmosférou. Nespornou výhodou je také rozhodně menší počet turistů, pokud chcete uniknout z přeplněných letovisek, není lepší místo.

Horský region Slavonie je plny přírodních parků

Chorvatská Slavonie je zemí přírodních parků, které nabízejí odpočinek od městského ruchu a místo pro klid. Protékají jím mohutné řeky Sáva a Dráva, které vytvářejí malebná údolí a stojaté vody, jež jsou domovem mnoha druhů zvířat a ptáků. Je třeba dodat, že se jedná o jeden z nejúrodnějších regionů, který je často označován jako „sýpka Chorvatska“. Mezi řekami se rozkládá Panonské ostrovní pohoří, které sice není nejvyšší, ale je velmi malebné a ideální pro pěší turistiku nebo trochu náročnější cyklistické výlety.

Krajinný park Kopački Rit

Kopački Rit se rozkládá na téměř 24 000 hektarech a je největším ornitologickým parkem v Evropě, kde žije více než 300 druhů ptáků. Park zahrnuje část rezervace řek Dunaje, Drávy a Mury a jejich záplavových oblastí, která je zapsána na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Nejzajímavější atrakcí parku je projížďka na lodičkách po největší záplavové oblasti, která připomíná spíše jezero. Během plavby máme možnost setkat se s původními obyvateli rezervace kormorány, orly, volavkami, černými čápy a mnoha dalšími druhy ptáků. Ti první mají dokonce vlastní soukromý ostrov! Park Kopački Rit je skutečným rájem pro milovníky nedotčené přírody.

Přírodní park Papuk

Je to nejlepší destinace pro milovníky horských túr a malebné krajiny. Zde se nachází nejvyšší pohoří Slavonie – 953 m vysoký masiv Papuk. Horské stezky nejsou příliš náročné, ale ti, kteří sní o aktivní dovolené, se jistě dokážou trochu unavit. Jednou z největších atrakcí parku je 30 metrů vysoký vodopád u obce Jankovac a četné jeskyně, které jsou přístupné veřejnosti. Během pobytu v oblasti se vyplatí využít také blahodárné termální vody. Termální bazény se nacházejí přímo v parku a jsou ideálním zakončením aktivního odpočinku.

Přírodní park Lonjsko Polje

Na cestě do Slavonie se nachází přírodní park Lonjsko Polje, který se při této příležitosti vždy vyplatí navštívit. Říká se mu rybářské Eldorádo. Řeka Sáva protékající parkem a její četné přítoky poskytují ideální podmínky pro život mnoha druhů ryb. To však není jediná věc, kterou je tento obrovský krajinný park o rozloze více než 50 000 hektarů proslulý. Lonjsko Polje je obrovským biotopem různých druhů ptáků a ideálním místem pro odpočinek v přírodě. Ve vesnicích nacházejících se v parku žijí obyvatelé v naprosté harmonii s přírodním prostředím. Více než 60 % rozlohy parku pokrývají lesy, které vybízejí k procházkám a vychutnávání klidu a pohody.

Slavonie je také rájem pro milovníky vína

V tomto regionu se nacházejí nejznámější chorvatské vinice, které můžete navštívit a kde se pravidelně konají ochutnávky. Místní specialitou Slavonie je Graševina z vinice Belje, ale ochutnat můžete i další oblíbené odrůdy, jako je Chardonnay nebo Merlot. Samotná vinice Belje je jednou z nejstarších v regionu. Nachází se v mimořádně malebném prostředí a je atrakcí sám o sobě. Kromě toho se zde degustace konají ve starých historických interiérech, které vytvářejí úžasnou atmosféru.

Zdroj: Kobieta.pl