Citadela Aleppa je nejstarší hrad na světě. V Sýrii stojí už asi 5 000 let

Přidat na Seznam.cz

Citadela v Aleppu je jedním z nejstarších a největších hradů na světě. Hrad stojí na kopci ve starověkém městě Aleppo, které bylo dokonce v roce 1986 označeno jako světové dědictví UNESCO. Tato budova už přežila mnohé, včetně raketového útoku.

Nejstarší hrad na světě

Hrad byl vybudován zhruba ve 3 tis. př. n. l. Hrad se nachází na kopci ve Starém městě Aleppa v Sýrii, které bylo v roce 1986 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Podle odhadů pochází většina současné stavby po rekonstrukci z éry Ajjúbů někdy ve 12. století. Archeologická společnost Aleppo pak pevnost rozsáhle obnovila na počátku 21. století.

Uvnitř hradu byla struktura vnitřních prostor citadely narušena řadou invazí, zemětřesení a přirozeného rozkladu způsobeného vystavením živlům. Nedávné vykopávky ale odkryly podstatné pozůstatky významného neochetitského chrámu z doby bronzové, který se používal po většinu třetího a druhého tisíciletí před naším letopočtem. Chrám zdobí propracovaný systém reliéfů, které zobrazují božstva a fantastická stvoření a jsou důležitým doplňkem k záznamu tohoto raného období syrské historie.

Ani války hrad nesložily

Hrad za dlouhou dobu své existence přežil nejen přírodní katastrofy, ale i mnoho válek. Jedna z posledních ran přišla v roce 2011, kdy hrad zasáhl raketový útok a poškodil mohutnou bránu citadely a zničil železné dveře z roku 1211. Během války využívala syrská armáda Citadelu jako vojenský komplex, přičemž zdi sloužily jako úkryt při bombardování sousedních vesnic a historické štěrbiny po šípech ve zdech využívali ostrostřelci k úderům na rebely. Při zemětřesení, ke kterému došlo 6. února 2023, byl hrad poškozen ještě více. Přes veškeré otřesy ale stále stojí a díky organizacím je prakticky neustále opravován.

zdroj: World Monuments Fund, Art in Context, Oldest