Civita di Bagnoregio: Umírající město je dnes oblíbeným cílem turistů

Přidat na Seznam.cz

Jak asi vypadá město, které kdysi bývalo prosperující a na vrcholu, dokud nepřišlo zemětřesení? Civita di Bagnoregio je italské město, které podobný osud potkalo, a proto se mu dnes právem říká „umírající město“. I přes smutný osud je dnes ale oblíbeným turistickým cílem.

Umírající město

Civita se nachází na vrcholu strmého, rozpadajícího se skalního útvaru v údolí Calanchi mezi Římem a Orvietem. Do města se dostanete pouze po dlouhém mostě, který ho spojuje se sousedním městem Bagnoregio. Skála, která město podpírá, podléhá silné erozi, což město odsuzuje k pomalému kolapsu, píše web Mama Loves Italy. Díky tomu si Civita di Bagnoregio získalo přezdívku „umírající město Itálie“.

Smutný osud města

Oblast Civita di Bagnoregio byla osídlena již od etruských dob, tedy před 2 500 lety, ale doklady hovořící o městě v této lokalitě jsou až ze 6. století, kdy se město zřejmě nazývalo Bagnorea, píše The Guardian. Ve středověku byla Civita především nezávislá. Poté přešla pod kontrolu papeže Alexandra VI. Mezi 17. a 18. stoletím městem otřásla dvě silná zemětřesení, která působila jako poslední kapka, jež přiměla obyvatele k přesídlení z centra. Nyní město čítá pouze 11 obyvatel.

Starobylé město má své kouzlo

Při současné návštěvě se neocitnete ve městě duchů, ale v krásném městečku s nádhernými výhledy. Na pohled středověká, opuštěná a mrtvá Civita je italským rájem plným květinových uliček, schodišť a balkonů. Stačí když si představíte typickou italskou vesničkou na malém kopci, píše web Home in Italy. Nechybí totiž ani krásný kostel, dlážděné ulice, nebo muškáty v oknech prastarých vináren.

zdroj: Mama Loves Italy, The Guardian, Home in Italy