Co dělat a kam jet na Islandu. Tipy na nejlepší místa, která stojí za vidění! Vodopády, laguny nebo vrak letadla v Sólheimasanduru

Přidat na Seznam.cz

Island je díky své úchvatné krajině, pohostinné kultuře, vstřícnosti k cestování a polární záři cílem mnoha cestovatelů. Ve skutečnosti je v zemi tolik skvělých míst, že může být těžké zjistit, kde začít. Island je cílovou destinací mnoha dobrodruhů a zde jsou tipy na nejlepší místa, která na Islandu stojí za vidění!

Modrá laguna

Modrá laguna je nejoblíbenější islandskou atrakcí. Jedná se o geotermální lázně, které se nacházejí v lávovém poli v Grindavíku. Horká mořská voda je plná minerálů. Díky modrému světélkování vody je to také jedno z nejoblíbenějších míst na Islandu pro fotografování. Chcete-li si užít čas strávený v Modré laguně, musíte si ji předem rezervovat.

Zlatý okruh

Zlatý okruh je 300 km dlouhá trasa, která vede z Reykjavíku přes přírodní památky jihozápadního Islandu. Trasu lze snadno zvládnout za jeden den a můžete na ní strávit 4-8 hodin – záleží na tom, jak často se u jednotlivých památek zastavíte. K nejzajímavějším místům na Zlatém okruhu patří národní park Thingvellir, geotermální oblast Geysir, vodopád Gullfoss a islandští koně.

Vodopád Gullfoss

Vodopád Gullfoss, který se nachází v kaňonu řeky Hvítá na trase Zlatého okruhu, je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí Islandu. Vodopád, který se nachází pouhou hodinu a půl cesty z Reykjavíku, je vysoký 32 metrů a protéká třístupňovým „schodištěm“.

Laguna Jökulsárlón

Laguna Jökulsárlón, známá také jako Ledovcová laguna, se nachází přímo u největšího evropského ledovce Vatnajökull. Je proslulá nádhernými ledovými krami, které se zde vyskytují. Laguna je zajímavá tím, že se zde nachází černá písečná pláž, která ostře kontrastuje s modrou vodou.

Vodopád Skógafoss

Tento ohromující vodopád, který je vysoký 60 metrů, je jedním z největších na Islandu a nachází se jen několik kilometrů od jižního pobřeží. Za slunečného dne vytváří mlha z vodopádu na pozadí útesů třpytivé duhy. Chcete-li mít nejlepší výhled na vodopád, vyšlápněte si 527 metrů po straně vodopádu, rozhodně to stojí za námahu!

Vodopád Seljalandsfoss

Tento velkolepý vodopád se nachází na jižním pobřeží Islandu a je napájen tajícím ledem ze sopky Eyjafjallajokull. I když je přední strana tohoto vodopádu sama o sobě velkolepá, skutečné kouzlo spočívá v tom, že si ho můžete prohlédnout zezadu. Vzhledem k povaze této aktivity však rozhodně myslete dopředu a vezměte si nepromokavé vybavení.

Vodopád Goðafoss

Goðafoss se nachází na severovýchodě Islandu na vrcholu horské silnice Sprengisandur. Je to půlkruhový vodopád, který se překládá jako Vodopád bohů. Je 12 metrů vysoký a 30 metrů široký.

Vrak letadla v Sólheimasanduru

V roce 1973 se na černé písečné pláži na pobřeží jižního Islandu mezi vodopádem Skógafoss a městem Vik zřítilo letadlo amerického námořnictva. Všichni účastníci havárie naštěstí přežili, ale letadlo zůstalo na místě a to se díky své dnes již strašidelné kráse stalo velkou turistickou atrakcí.

Kaňon Fjadrargljufur

Tento kaňon na jihovýchodě země je místy až 100 m hluboký a 2 km dlouhý, je jedním z nejpůsobivějších kaňonů na Islandu a je snadno přístupný ze silnice. Vedle řeky, která jím protéká, se na západní straně kaňonu nachází vodopád, který snadno uvidíte z vyhlídkové plošiny na východním okraji.

Poloostrov Snaefellsnes

Poloostrov Snaefellsnes se nachází v západní části Islandu. Najdete zde vše od černých písečných pláží, bílých písečných pláží, ledovců, lávových polí až po sopky. Mezi nejzajímavější místa poloostrova patří hora Kirkjufell, vodopád Kirkjufellsfoss, národní park Snaefellsjokull, ledovec Snaefellsjokull a minerální pramen Olkelda!

Zdroj: ordinarytraveler