Co nedělat v Itálii, pokud nechcete zakusit pravý italský hněv
Pokud se chystáte navštívit Itálii a chcete při své první návštěvě udělat dobrý dojem, zde je několik tipů, co v Itálii nedělat.
Objednejte si cappuccino po 11. hodině dopoledne
Kromě toho, že vejdete do baru, chytnete číšníka za obě tváře a zakřičíte mu do obličeje “jsem turista”, je to další nejjednodušší způsob, jak všem říct, že nejste z Itálie a že Itálii nikdy neporozumíte. Cappucino je snídaňový nápoj, který se pije výhradně mezi časnými ranními hodinami a 11:00. Nepodává se v obrovském hrnku, který můžete pít celou hodinu, zatímco využíváte Wi-Fi, ale v malém šálku a připravuje se z espressa, mléčné pěny a napařeného mléka.
Kapučíno pijte raději u snídaně a nikdy si o něj neříkejte po jídle. Místo toho si řekněte o kafe, což je ve skutečnosti espresso.
Unsplash: Anubhav Arora
Posypte si těstoviny s mořskými plody parmezánem
Je to hlavní hřích. Pokud si dáváte misku tagliatelle al ragu nebo trofie al pesto, posypte je sýrem do sytosti. Připravte se však na hněv italského číšníka, pokud si řeknete o sýr na vongole. Nikdo vlastně neví, proč se to nedělá. Někteří tvrdí, že je to proto, že mořské plody jsou jemné a sýr je silný, takže hrozí, že přebijete chuť mořských plodů. To ale nevysvětluje, proč nemůžete použít mozzarellu nebo ricottu. Jiní říkají, že je to proto, že oblasti, kde se sýry vyrábějí, jsou v Itálii většinou ve vnitrozemí, takže by se tyto dva druhy sýrů nikdy geograficky nespojily. Ať už je důvod jakýkoli, pokud si chcete v Itálii najít přátele, nikdy nenavrhujte, abyste krevety ochucovali parmazánem.
Unsplash: Stefan Schauberger
Zapomeňte si ověřit platnost jízdenky na vlak
Většina lidí se to naučí po zlém, protože automaty na jízdenky nejsou příliš nápadné. Na jízdenkách na regionální vlaky v Itálii nebývají vyznačena data ani časy, což znamená, že pokud byste měli opravdu štěstí a nikdy nenarazili na vlakového revizora, mohli byste stejnou jízdenku používat opakovaně. Většina lidí však na vlakového revizora někdy narazí a můžete si být jisti, že to bude ve chvíli, kdy jste zapomněli jízdenku potvrdit. Abyste se vyhnuli pokutě, vyhledejte žluté nebo zelené automaty, které se obvykle nacházejí na nástupišti, a před nástupem do vlaku si jízdenku orazítkujte.
Unsplash: Patrick
Ke špagetám používejte lžíci
Stoly v Itálii jsou obvykle prostřeny nožem, vidličkou a lžící, ale to neznamená, že je máte všechny používat. Stačí, když špagety obtočíte kolem vidličky a přiblížíte obličej k talíři ve stylu Lady a Trampa, pokud musíte. Lžící však můžete jíst těstoviny, vývar nebo polévku. Italové nejsou úplně nerozumní.
A když už jsme u těch špaget, pokud je vaříte, nelámejte je na kousky, aby se vám vešly do hrnce. Linguine špagety jsou z nějakého důvodu navrženy jako dlouhé a tenké, jinak by je udělali kratší. Jednoduše těstoviny nejprve otočte do vroucí vody, aby změkly.
Unsplash: Gabriella Clare Marino
Rozdávejte obrovské spropitné
Na rozdíl od Spojených států se v Itálii spropitné neočekává, je to spíše příplatek. Někdy je spropitné zahrnuto v účtu pro větší skupiny, uvedeno jako servizio incluso. Pozor, to je rozdíl oproti coperto, což je krycí poplatek, který má kompenzovat cenu oleje, soli a chleba. Obecně platí pravidlo, že při večeři ve formálnějším podniku dávejte spropitné ve výši jednoho eura na osobu nebo ponechte přibližně 10 %. Přesto, pokud jste si užili super obsluhu, klidně nechte větší spropitné.
Mimo restaurace je běžné dávat spropitné průvodci nebo nosiči, ale není zvykem dávat spropitné taxikářům.
Unsplash: Sam Dan Truong
Dotýkejte se všeho, co vidíte
Nakupování v Itálii je opojný zážitek, ať už se jedná o trh ve všední den nebo obchod s oblečením. I když může být lákavé dotýkat se všeho, co vidíte, je to všeobecně zakázáno. Pokud jste v obchodě s oblečením, je slušné požádat prodavače, abyste se zboží mohli dotknout. A pokud kupujete ovoce a zeleninu, snažte se zdržet toho, abyste je všechny mačkali a očichávali, je to urážlivé. Prodejci se obvykle snaží vystavit prvotřídní ovoce a zeleninu, takže není třeba se jimi všemi prosít při hledání toho nejlepšího. Někdy vám majitelé stánků dokonce poskytnou plastové rukavice, abyste mohli s produkty manipulovat. Pokud ne, obvykle je poblíž plastový sáček.
Unsplash: Gabriella Clare Marino
Zapomeňte si v kostele zakrýt ramena a kolena
Tohle je ve většině zemí celkem standardní, ale divili byste se, kolik lidí si zarezervuje vstupenku do kostela, aby zjistili, že se dovnitř nedostanou v tílku, i když je úmorné vedro. Nezapomeňte si zakrýt ramena a noste sukně nebo šortky pod kolena.
Unsplash: Caleb Stokes