Co určitě nedělat v Thajsku, abyste se neocitli v trapné situaci

Přidat na Seznam.cz

Pokud se chystáte na cestu do Thajska, měli byste vědět, co v zemi můžete a nemůžete dělat. Je to země s tradicemi, které možná neznáte. Vědět, co nesmíte nebo byste neměli dělat, vás může zachránit před trapnou situací v cizí zemi. Zde je přehled věcí, které se v Thajsku nedělají.

Nedotýkejte se hlav lidí

Pokud jde o věci, které se v thajské kultuře nedělají, jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba si zapamatovat, je nedotýkat se lidských hlav. Ve výjimečných případech to lze, kdy cestovatel cestuje s dítětem nebo je ve velmi blízkém vztahu s druhou osobou, ale nikdy by neměl se pokoušet dotýkat cizích lidských hlav nebo dokonce na ně něco pokládat. V Thajsku je hlava považována za nejposvátnější a nejčistší část těla, takže když se někoho dotknete na hlavě, v podstatě ho zneuctíte. Tento bod je na prvním místě v seznamu, když zmiňujeme, co v Thajsku nedělat.

Používejte nohy jen k chůzi

Ukazovat na lidi, místa nebo prsty na nohou nebo spodní částí chodidel se považuje za krajně nezdvořilé. Nikdy byste také neměli mít nohy otočené směrem k chrámům, obrazům Buddhy nebo mnichům. Je to obzvláště neslušné a nepřijatelné. Za kopání nebo přešlapování či zavírání dveří nohama vás v Thajsku také hodně lidí rozhodně pokárá.

Nedotýkejte se mnichů

V Thajsku jsou mniši jedni z nejváženějších lidí, a proto je přísně zakázáno stát nad nimi nebo být umístěn výše než oni. Pokud jste žena, pamatujte, že se nikdy nesmíte dotýkat mnichů. Protože se žen nesmějí dotýkat, často jim ani nic přímo nepodají. V případě, že chtějí něco předat, položí daný předmět na zem, aby si jej ženy mohly samy zvednout. Mniši také nesmějí sedět vedle ženy v místních dopravních prostředcích. Pokud jste žena, je kontakt s mnichy jednou z věcí, na které je třeba si v Thajsku dávat pozor.

Nenechávejte si boty stále na nohou

Nechávat si boty na nohou při vstupu do domů, chrámů a obchodů je jednou z věcí, které se v Thajsku nedělají. Toto pravidlo platí dokonce i pro některé restaurace. Proto všude uvidíte lidi v lehkých sandálech. Pokud před něčím domem, obchodem apod. uvidíte hromadu sandálů, měli byste si před vstupem dovnitř sundat i ty své. Na tohle si určitě vzpomeňte, až se vás někdo zeptá, co v Thajsku nedělat.

Nefoťte se s odchycenými zvířaty

V místech, jako je Pattaya, Phuket, Ao Nang, Ko Samui a někdy dokonce i v Bangkoku, se turistům často nabízí fotografování s nelegálně ulovenými divokými zvířaty. Zvířata, jako jsou opice a giboni, ale i ptáci a hadi (některá z nich patří mezi ohrožené druhy), jsou odchytávána z volné přírody a držena v zajetí pouze za účelem vydělávání peněz pro své „majitele“. Protože divoká zvířata mohou být velmi nebezpečná, jsou zvířata odchycená pro fotografování s turisty často silně omámena a jsou jim také odstraněny zuby a drápy. Pomozte ukončit tuto krutou praxi a odmítněte se fotografovat s divokými zvířaty, ať už jsou podle vás jakkoli roztomilá.

Nezaplétejte se s nelegálními drogami

Stejně jako každá jiná oblíbená turistická destinace po celém světě má i Thajsko svou špinavou stránku, kde dochází k mnoha nelegálním aktivitám. Vzhledem k rušnému nočnímu životu je v Thajsku nelegálních věcí spousta, a pokud jste v noci v klubu nebo baru, je pravděpodobné, že vám budou nabízeny nelegální drogy. Netřeba dodávat, že byste se měli za každou cenu vyhnout tomu, abyste se do kontaktu s takovými látkami dostali. Přistižení i s malým množstvím nelegální drogy vás může dostat do velkých problémů, a to v žádném případě nechcete.

Nepřekračujte dobu platnosti víza

Jednou z nejsamozřejmějších věcí, které je třeba vědět před návštěvou Thajska, je nepřekračovat dobu platnosti víza. Pokud tak učiníte, budete muset zaplatit pokutu ve výši 500 bahtů za den. Maximální pokuta za překročení doby platnosti víza je 20 000 bahtů, a pokud ji nezaplatíte, můžete skončit ve vězení. Thajský imigrační úřad navíc označí a poznamená váš pas. Za opakované porušení při trojnásobném překročení délky pobytu může být váš pas označen jako „nežádoucí cizinec“. Označení jako „nežádoucí cizinec“ by vám ztížilo cestování do zahraničí a také by vám mohl být zakázán opětovný vstup do Thajska až na 5 až 10 let. To je samozřejmě jedna z nejdůležitějších věcí, které byste v Thajsku neměli dělat.

Zdroj: Travel Triangle