Darvaza Gas Crater: Kráter v poušti, který se kdysi objevil, hoří dodnes
Před mnoha desetiletími se v poušti v severním Turkmenistánu otevřel zející ohnivý kráter. Kráter Darvaza, běžněji známý jako Brána do pekla, hoří dodnes, což je opravdu zajímavý rys v jinak pusté krajině.
Původ kráteru
Podrobnosti o původu hlubiny jsou útržkovité, ale historka říká, že ho vědci zapálili, aby spálili škodlivé plyny poté, co zem pod vrtnou soupravou povolila. Možná vědci podcenili množství paliva, které leželo pod nimi – Turkmenistán má šesté největší zásoby zemního plynu na světě, píše web National Geographic. Plynový kráter Darvaza vznikl v 50. letech 20. století, když plynová vrtná věž spadla do podzemní jeskyně. Kráter byl krátce poté zapálen a od té doby hoří.
Kráter se nachází poblíž vesnice Darvaza, známé také jako Derweze, na severu centrálního Turkmenistánu – asi 260 kilometrů severně od turkmenského hlavního města Ašchabad. Kráter je asi 69 metrů široký a asi 30 metrů hluboký. Má plochu, která by pokryla téměř ¾ hřiště fotbalu – včetně koncových zón, píše web Geology. Když se přiblížíte, ucítíte teplo a uslyšíte zvuk tisíce tančících plamenů zemního plynu.
Je možné plameny uhasit?
Vůdce Turkmenistánu nařídil expertům, aby našli způsob, jak konečně uhasit masivní několik desetiletí starý požár v obřím kráteru zemního plynu. Kráter vytvořený člověkem negativně ovlivňuje jak životní prostředí, i zdraví lidí žijících poblíž. Ovšem ani předchozí pokusy o uhašení byly nebyly úspěšné. Když tedy už nic jiného, kráter, známý jako „Brána do pekel,“ je oblíbenou turistickou atrakcí, píše The Guardian.
zdroj: National Geographic, Geology, The Guardian