Dia de los Muertos – Den mrtvých v Mexiku

Přidat na Seznam.cz

Den mrtvých se v Mexiku slaví mezi 31. říjnem a 2. listopadem. Během tohoto svátku Mexičané vzpomínají na své zesnulé blízké a projevují jim úctu. Nejde o pochmurnou příležitost, právě naopak.

Slavnosti Dne mrtvých jsou barevným festivalem, který oslavuje posmrtný život těch, kteří opustili svět blízkých. Mexičané navštěvují hřbitovy, zdobí hroby a tráví na nich čas za přítomnosti duší zesnulých přátel a rodinných příslušníků. Ve svých domovech vyrábějí i komplikovaně zdobené oltáře nazývané ofrendas, aby přivítali dobré duchy.

Tento svátek se ve velkém slaví v Mexico City, ale podobné oslavy uvidíte po celé Latinské Americe. Slavnost je tak důležitým aspektem mexické kultury, a proto byla v roce 2008 zařazena do nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Proč v Mexiku slaví Den mrtvých?

V období předkolumbovské Ameriky byli mrtví pohřbíváni blízko rodinných domů, často v hrobce přímo pod domem. Na udržování vztahů se zesnulými se kladl velký důraz. Lidé, kteří tento svátek oslavují, věří tomu, že duchové se na jeden den v roce vracejí do světa živých. Duchové dětí, které zemřely, dorazí 31. října o půlnoci – „Den malých andělů“ stráví celý den se svými rodinami a potom odcházejí. Dospělí přicházejí následující den.

Obětní dary pro duchy
Duchové jsou mezi živými přivítáni nabídkou speciálních jídel a věcí, které si užívali, když byli na světě. Lahůdky jsou umístěny na oltáři v rodinném domě. Věří se, že duchové vnímají chuť a vůni nabízeného jídla. Když duše odejdou, živí si jídlo rozdělí mezi rodinami, přáteli a sousedy.

Na oltář patří i známé cukrové lebky, často vyzdobené jménem osoby. Nesmí chybět Pan de Muertos, speciální chléb vyrobený pro tuto sezónu, a cempasuchil (měsíček lékařský), který kvete v tomto ročním období a oltáři propůjčuje specifickou vůni.

Dívka na slavnosti Dia de los Muertos/Unsplash.com

Oslavy přímo na hřbitovech
V dávných dobách byli lidé pohřbíváni blízko svých rodinných domů a nebylo nutné rozlišovat mezi domácími oltáři a výzdobou hrobů. Nyní, když jsou mrtví pohřbeni mimo své domovy, jsou hroby zdobené květinami, jídlem a svíčkami. V některých vesnicích se okvětní lístky květů kladou na cestu z hřbitova až do domu, aby si duchové našli cestu ke svým rodinám. Pro některé komunity není nic neobvyklého strávit na hřbitově celou noc. Pořádají zde večírky a pikniky s živou hudbou.

V čem se liší Den mrtvých a Halloween?

Dia de los Muertos a Halloween mají podobné rysy, jsou to však rozdílné svátky. Oba vycházejí z víry raných kultur o smrti a jsou založeny na myšlence, že duchové v tomto ročním období přicházejí mezi živé. Halloween vykresluje duchy jako zlomyslné, strašidelné bytosti, zatímco během svátků Dne mrtvých jsou duše přátelsky vítány.

Dia de los Muertos se nadále mění, neustále dochází k míšení kultur a zvyků. Slavnosti Dne mrtvých v Mexiku převládají, masky a kostýmy jsou prodávány na trzích vedle cukrových lebek, soutěží se o kostýmy na školách a děti chodí koledovat.

Návštěva Mexika během svátků
Podzim je skvělý čas na návštěvu Mexika. Budete svědky výjimečných oslav a pochodů, můžete navštívit veřejné představení a užít si celou podzimní sezónu. Pokud budete respektovat své okolí, nikomu nebude vadit ani vaše přítomnost na hřbitovech a jiných veřejných prostranstvích, kde Mexičané oslavují a ctí zesnulé.

V jižním regionu Mexika jsou slavnosti pestřejší, zejména ve státech Michoacan, Oaxaca a Chiapas. Ve venkovských oblastech jsou tyto oslavy tradiční a intimní, zatímco ve větších městech se stávají populárními i mezi mladými lidmi, kteří svátky oslavují po svém.

Zdroj foto: Slavnosti Dia de los Muertos/Unsplash.com