Doktor Kittel: Faust Jizerských hor byl zázračným doktorem, jeho dům s muzeem objevíte v Krásné
Ještě relativně nedávno se lidé při řešení problémů spoléhali na přírodní medicínu. A spolu s ní na lidi, kteří jejím principům dobře rozuměli. Jedním z nich byl Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, kterému se často říká zázračný doktor a Faust Jizerských hor. Do dnešní doby se po něm dochoval jeho dům v obci Krásná, ve které je jemu zasvěcené muzeum.
Významný přírodní léčitel a lékař
Jan Josef Antonín Eleazar Kittel byl český lékař a léčitel německé národnosti, který byl už od dob svého působení opředen nejrůznějšími pověstmi a legendami. Podle toho, jaký měli lidé k jeho schopnostem a znalostem přístup mu říkali Faust Jizerských hor, zázračný doktor, Severočeský Faust nebo Černokněžník ze Šumburku (což byl po dlouhou dobu název dnešní Krásné, kde žil a působil). Zatímco někteří jeho pacienti byli rádi, že se dostali do rukou tak zkušeného léčitele, další ho podezřívali z toho, že se spolčil s ďáblem. V průběhu života navíc nashromáždil značný majetek, což bylo mnoha lidem také trnem v oku. Nelze mu ale upřít, že byl vášnivým mecenášem, protože za své peníze nechal vybudovat například kostel, faru a školu.
Pověst o havranech a kouzelném plášti
Lidé si nedokázali jeho schopnosti vysvětlit, proto se o Kittelovi šířily i nejrůznější pověsti. Jedna z nich vypráví o tom, že jeho dva synové v době jeho nepřítomnosti četli z kouzelné knihy a přivolali do domu početné hejno havranů, před kterými nemohli utéct. V tu chvíli se ale Kittel vrátil, provedl obrácené zaříkávání a havrani zase zmizeli.
Druhá pověst říká, že Kittel potkal v Praze známého z Dalešic a ptal se ho, zda chce být ještě ten večer doma. Kamarád souhlasil, a tak ho Kittel se svým kouzelným pláštěm přenesl během několika minut daleko od Prahy. Kamarád ale nedodržel jednu z důležitých podmínek cestování – a to konkrétně tu, že během letu nesmí promluvit. Když byl okouzlen tím, jak je svět z ptačí perspektivy nádherný, spadl do kupky sena u Nových Benátek. Jelikož se ale v pověsti uvádí, že kamarád před létáním pil, nelze vyloučit, že ve skutečnosti byl jen na delší pijatice, ze které si pořádně nic nepamatoval.
Kittelovo muzeum
V případě, že byste se chtěli podívat ke Kittelovi domů, stačí zavítat do obce Krásná u Pěnčína, kde stojí Kittelův dům s muzeem. V tomto domě míval svoji lékárnu, pokoje pro pacienty a pracovnu. Údajně byla v domě dokonce i pitevna. Vzhledem k tomu, že léčil i známé osobnosti, v domě ho dokonce navštívil i císař Josef II. Dnes je tu expozice nejen o jeho životě, ale také o lidovém léčitelství. Zvědavci si tu mohou dále prohlédnout repliku takzvaného Smržovského grimoáru, který má být slavnou čarodějnickou knihou. A venku se pak můžete pokochat i zahrádkou s léčivými bylinami.