Doorway Railway je železniční trať, která je jen malý kousek od dveří. Stačí jeden špatný krok a skončíte pod vlakem

Přidat na Seznam.cz

V Hanoji ve Vietnamu je ulice, kterou dvakrát denně projíždí rychlý vlak. Pokud stojíte v cestě vlaku, měli byste se pevně přitisknout k přilehlé zdi nebo vklouznout do nedaleké kavárny, abyste unikli jisté smrti. Vlak totiž projíždí jen pár centimetrů od dveří.

Normální ulice s kolejištěm uprostřed

Severojižní železniční trať z roku 1881 o délce 1 730 km prochází 21 provinciemi a městy napříč Vietnamem. Když Hanojské nádraží bylo otevřeno v roce 1902, vlakové tratě, které do něj vstupovaly, byly postaveny v neúrodných oblastech. Ale jak se město rozrůstalo a zalidňovalo, domy byly stavěny blíže a blíže kolejím. Takže ne, trať nebyla postavena uprostřed ulice, naopak ulice vyrostla v blízkosti kolejí.

I když je zde život pro obyvatele těžký, pro turisty, kteří ho pravidelně navštěvují, je to kouzelné místo, které během pobytu v Hanoji musíte vidět. Toho využívají i kavárny a obchody, které nejen, že nabízí své zboží, ale ve správnou chvíli i vhodný úkryt. Jakmile uslyšíte varovné zvuky a uctíte chvění kolejí, buď se vtlačte do některé z budov, nebo se co nejvíce přitiskněte ke zdi.

Nelegální stavba si každoročně vyžádá oběti

Ironií je nebezpečná blízkost domů a obchodů ve skutečnosti důsledkem nelegálně vybudovaných železničních přejezdů po celém Vietnamu. Země má více než 6 000 železničních přejezdů, z nichž jen asi 1 000 bylo právně schváleno. Lidé se ze všech sil snaží vyhnout jakýmkoli nehodám v rukou řítící se oceli. Místní noviny ale tvrdí, že stav vietnamských železnic je ve špatném stavu. Nehody na nelegálních železničních přejezdech navíc tvoří asi dvě procenta z celkových ročních úmrtí ve Vietnamu.

zdroj: Travel Triangle, The Straits Times, Tripoto