Dračí zátoku Ha Long najdete ve Vietnamu. Je součástí světového dědictví UNESCO

Přidat na Seznam.cz

Zátoka Ha Long v severním Vietnamu je oblíbenou turistickou destinací díky nádherným vápencovým krasům a plovoucím rybářským vesnicím. A místní krajina je prostě úchvatná. Díky těmto neobvyklým tvarům reliéfu, z nichž mnohé dosud nebyly ovlivněny lidskou činností, se oblast v roce 1994 stala součástí světového dědictví UNESCO.

O zátoce Ha Long

Hạ Long Bay, což doslova znamená Dračí zátoka, je na seznamu světového dědictví UNESCO a oblíbeným turistickým cílem v provincii Quảng Ninh ve Vietnamu. Administrativně patří záliv k městu Hạ Long City, městu Cẩm Phả, a je součástí okresu Vân Đồn. Zátoka obsahuje tisíce vápencových krasů a ostrůvků různých tvarů a velikostí. Hạ Long Bay je centrem větší zóny, která zahrnuje Bái Tử Long Bay na severovýchodě a ostrov Cát Bà na jihozápadě. Tyto větší zóny sdílejí podobné geologické, geografické, geomorfologické, klimatické a kulturní znaky.

Rozloha

Hạ Long Bay má rozlohu asi 1 553 km2, do které patří asi 1 960–2 000 ostrůvků, z nichž většina je vápencových. Jádro zálivu má rozlohu 334 km2 s vysokou hustotou 775 ostrůvků. Vápenec v této zátoce v časovém úseku 500 milionů let procházel různými změnami. Vývoj krasu v této zátoce pak trval 20 milionů let pod vlivem tropického vlhkého klimatu. Hạ Long Bay je domovem 14 endemických druhů květin a 60 endemických druhů fauny. Historické výzkumy ale také prokázaly přítomnost pravěkých lidských bytostí v této oblasti před desítkami tisíc let.

Návštěva zátoky Ha Long

Zátoka Ha Long si až dodnes zachovává kouzlo nadpozemského světa. Popularita zátoky si však vybrala svou daň. Vietnamská vláda se obává přelidnění, znečištění vody a odpadků, a proto zavedla přísná pravidla. Dnes musí lodě proplouvat zátokou po jedné z pěti předepsaných tras. Kromě toho je koupání povoleno pouze na několika určených plážích.

Jízda na kajaku

Pádlování po krasech vám umožní obdivovat vápencové věže ze zcela jiného úhlu pohledu než z lodi: zblízka a bez neustálého hučení motoru v pozadí. Celodenní výlety na kajaku z ostrova Cat Ba stojí zhruba 600 korun na osobu. Kladem je, že v jedné z nejoblíbenějších turistických destinací v jihovýchodní Asii je výlet na kajaku způsob, jak uniknout davům.

Bezpečnost

Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč se vyhnout ultra-rozpočtovým plavbám, je bezpečnost. Po potopení člunu a ztrátě 12 životů v roce 2011 byly pro výletní čluny Ha Long Bay zavedeny nové bezpečnostní předpisy.

Který měsíc je nejlepší pro návštěvu zátoky?

Jedním z nejlepších období k návštěvě zálivu Halong je listopad. Je tu spousta modré oblohy, teploty jsou mírné a je zde velká šance, že moře bude klidné. Od května do září se zde mohou objevit tropické. Hlavní turistická sezóna zde pak vrcholí od června do poloviny srpna. Únor až duben je často chladný a mlha může snížit viditelnost, na druhou stranu si budete moci vychutnat až éterickou atmosféru.

Zdroj: LonelyPlanet