Druhý domov Adolfa Hitlera, známý jako Berghof, sloužil jako Vůdcovo hlavní sídlo. Dnes tu najdete jen trosky

Přidat na Seznam.cz

Obersalzberg je město na jihovýchodě německé spolkové země Bavorsko, nedaleko hranic s Rakouskem. Nachází se v Bavorských Alpách a je známý tím, že byl místem dovolené mnoha nacistických vůdců, včetně samotného Adolfa Hitlera, který zde měl svůj druhý domov, známý jako Berghof.

Sídlo za honorář z prodeje knihy Mein Kampf

Po dovolené v Obersalzbergu v roce 1923 byl Adolf Hitler touto oblastí tak ohromen, že si v roce 1928 pronajal dům známý jako Haus Wachenfeld. V roce 1933 koupil nemovitost za honorář z prodeje knihy Mein Kampf a zahájil modernizaci domu a změnil jeho název na Berghof. Během následujících let byl Berghof luxusně a pohodlně přestavěn. V hlavní obytné místnosti bylo instalováno okno, které bylo devět metrů široké a čtyři metry vysoké, aby se mohl kochat výhledem. Dům byl vybaven cennými obrazy, tapisériemi a sochami, částečně zakoupenými Hitlerem a částečně zapůjčenými nebo darovanými z německých muzeí.

Vůdcovo hlavní sídlo

K důležitým jednáním se sem sjížděli politici a diplomaté. Okolní domy byly odkoupeny nebo zabrány pro další nejvyšší představitele nacistické strany a celá oblast byla obehnána ostnatým drátem. Kromě oplocení byly později vybudovány baráky pro stráže, hotely a podzemní systém bunkrů. V letech 1938-39 začala stavba Orlího hnízda na vrcholu hory Kehlstein, 800 metrů nad Berghofem. Výhled odtud měl udělat dojem na hostující hlavy států a diplomaty. Dům byl dokončen v roce 1939 a byl darován Adolfu Hitlerovi k jeho 50. narozeninám. Budova Berghofu byla krátce před koncem války těžce poškozena leteckým útokem.

Spojenci se pokusili bombardovat i Kehlsteinhaus, ale kvůli špatné viditelnosti se útok nezdařil. Naproti tomu Obersalzberg s Berghofem a dalšími budovami a kasárnami byly zničeny. V roce 1952 nechala spolková země Bavorsko zbytek budovy vyhodit do povětří.

zdroj: Battlefieldsww2, Outono, The Guardian