Druhý nejvyšší mrakodrap na světě se tyčí nad Kuala Lumpur

Přidat na Seznam.cz

Mrakodrap Merdeka 118 v Kuala Lumpuru, který se tyčí do úctyhodné výšky 678,9, píše portál New Atlas.

Megavelký mrakodrap navrhla australská společnost Fender Katsalidis, která stojí také za poutavým mrakodrapem Australia 108, a jeho stavba probíhala pět let. Jeho exteriér je inspirován vzory malajských uměleckých řemesel a tvoří jej sochařské uspořádání trojúhelníkových skleněných dílů.

Ačkoli se po celém světě pravidelně staví velmi vysoké mrakodrapy, jen zřídka se objeví nějaký, který by otřásl žebříčkem pěti nejvyšších. Stejně jako mnoho jiných mohutných věží je však i výška Merdeka 118 ve skutečnosti poněkud komplikovaná.

Ačkoli skutečně dosahuje výšky 678,9 m, je v této výšce započítána i věž. Když ji odečteme, dostaneme se na maximální výšku 644 m, což ji stále řadí před 632 m vysokou Šanghajskou věž od společnosti Gensler a pohodlně na pozici druhé nejvyšší budovy světa za 828 m vysokou Burdž Chalífou. Stojí také za zmínku, že dokud nebude Merdeka 118 dokončena a otevřena, nebude uznána v žebříčku Rady pro výškové budovy a městská sídla, která je předním zdrojem informací, pokud jde o výšku mrakodrapů – na oficiální umístění na druhém místě si tedy budeme muset počkat až do konce roku 2022.

Další podrobnosti jsou v této fázi zatím kusé, ale víme, že vnitřní prostor věže měří zhruba 288 000 m2 podlahové plochy, která je rozložena do 118 pater a rozdělena mezi kancelářské prostory, hotelové prostory, obchodní prostory, vyhlídku a luxusní byty. A že se Merdeka 118 nachází v rozsáhlém veřejném prostoru bez aut.

Zdroj: New Atlas