Dubrovník: Historické město v Chorvatsku je obehnáno masivním opevněním
Dubrovník je perla Jadranu, která přitahuje turisty i filmaře. Město obehnané opevněním nabízí spoustu míst, která se vám zaryjí do paměti. Pojďme se podívat, co činí toto letovisko na jihu Chorvatska tak úžasným.
Zemětřesení rozhodlo o stavebním stylu města
Dubrovník, původně nazývaný Ragusa, byl založen v 7. století uprchlíky z Epidauru, římského města 15 km jižně od Dubrovníku (dnes známého jako Cavtat). Obranné hradby, z nichž většina se postavila v 15. a 16. století, chránily město před dřívějšími hrozbami. Hradby mají na délku 1940 metrů a zcela obklopují město spolu s jeho pevnostmi a Starým přístavem.
Většina staveb uvnitř města byla postavena v barokním stylu. Příčinou je zemětřesení z roku 1667, které zničilo mnoho gotických a renesančních uměleckých děl a architektury. Pouze budovy Sponza, Rektorův palác a pevnost Revelin tuto katastrofu přežily.
Historie opevnění nicméně sahá až do raného středověku. Město dokázalo odolat Saracénům, kteří ho v 9. století obléhali 15 měsíců. Obranu Dubrovníku dále posílilo 15 čtvercových pevností ze 14. století. Koncem 14. století se město osvobodilo od benátské nadvlády a od pádu Konstantinopole v roce 1453 až do zemětřesení prožíval Dubrovník takzvaný zlatý věk.

Čím dnes dubrovnické Staré město láká turisty?
Právě hradby dnes poskytují jednu z hlavních turistických atrakcí. Ani zmíněné zemětřesení je nepoškodilo, k velké hrdosti místních obyvatel. Dnes jsou městské hradby Dubrovníku považovány za jedno z nejvelkolepějších opevnění v Evropě. Když obejdete Staré město, získáte jedinečnou perspektivu města pod ním. Starověké monolitické budovy pronikají mořem červených střech, které ustupují modrým odstínům Jaderského moře. Taková procházka vám zabere zhruba dvě hodiny.
Dalším lákadlem je Stradun, oficiálně Placa, hlavní ulice Dubrovníku, táhnoucí se 300 metrů od brány Pile na západě až po náměstí Luža na východě. Ulice protíná město a najdete na ní historické památky, restaurace, bary, kavárny a obchody. Název „Placa“, běžně používaný místními obyvateli, pochází z latinského slova „plateau“, což znamená „široká ulice“. „Stradun“ pochází z benátského slova „stradone“, což znamená „velká ulice“, odvozeného z italského slova „strada“. Název odráží historické vazby mezi Dubrovníkem a Benátkami.
Neměli byste opominout taky Velkou Onofriovu fontánu, jednu z nejznámějších památek Dubrovníku. Ta po staletí zásobovala obyvatele města vodou a zůstává důkazem architektonických a inženýrských dovedností. Italský architekt Onofrio della Cava navrhl a postavil fontánu v letech 1438 až 1440.
Orlandův sloup se nachází se ve Starém Městě, v centru náměstí Luža přímo před kostelem svatého Blažeje. Vznikl v roce 1418 a ztělesňuje obrněného rytíře Orlanda, který podle legendy pomohl ve středověku porazit nájezdníky. Jeho předloktí, dlouhé 51,25 centimetru, se používalo pro přeměřování látek.
Ani Jezuitské schody by neměly uniknout vaší pozornosti. Italský architekt Pietro Passalacqua do nich vnesl prvky připomínající slavné římské schodiště vedoucí z Piazza di Spagna ke kostelu Trinità dei Monti. Velké schodiště, postavené v roce 1735, vede ke kostelu sv. Ignáce a bývalé jezuitské koleji, posazené nad jižní stranou města.
Perlu Jadranu mají v lásce i filmaři
Dubrovník nepůsobí jako magnet jen na turisty, taky filmaři se nemůžou odtrhnout od jeho specifické atmosféry, a proto se do něj rádi vrací. Které filmy a seriály zde vznikly?
Fantasy seriál z produkce HBO Hra o trůny hojně představoval Dubrovník. Středověká architektura Starého města se stala fiktivním Královským přístavištěm, hlavním městem Sedmi království. Město se snaží tento fenomén vytěžit, můžete si koupit prohlídku, která vás provede důležitými filmovými lokacemi seriálu. Nemůžou v ní samozřejmě chybět hradby, ale i další místa jako Jezuitské schody nebo věž Minčeta.
Dubrovník zanechal stopu taky na Hvězdných válkách, konkrétně v Epizodě VIII – Poslední z Jediů. V březnu 2016 se zde natáčelo v nesnadných podmínkách Starého města, kde se filmaři tísnili s turisty, zvědavými na natáčení.
Dubrovník poskytl natáčecí lokace taky pro film Robin Hood. Město v tomto případě posloužilo jako středověký anglický Nottingham. Přístav, Stradun a Ulice svatého Dominika si zahrály roli v tomto snímku z roku 2018. Dubrovník se ale objevil i v jiných dílech, například v seriálu Borgiové, kde ztělesnil Řím 15. století.
Zdroje: embraceaplace.com, justdubrovnik.com