Dům jako z filmu Flintstoneovi. Casa do Penedo je možná nejošklivější dům na světě

Přidat na Seznam.cz

Na začátku 70. let chtěl inženýr z Guimarães postavit víkendový dům pro svou rodinu k odpočinku v horách Fafe poblíž Cabeceiras de Basto v Portugalsku. Tak vznikl Casa do Penedo („Kamenný dům“). Celá budova je integrována do balvanů a zapadá do krajiny. Při bližším zkoumání můžete vidět, že nic není rovné: střecha, okna, tvary místnosti ani podlaha.

Jeden z nejzvláštnějších domů vůbec

Stavba Casa do Penedo trvala více než dva roky a byla dokončena koncem roku 1974. Dům je registrován jako horský přístřešek – není zde elektřina ani tekoucí voda, uvádí portál Gail Aguiar. Vchodové dveře domu jsou ocelové, okna jsou neprůstřelná skla s mřížemi, hlavním vnitřním materiálem pro schodiště, zábradlí a nábytek je dřevo. Postele jsou vyráběny na míru. Je tu kuchyň a obývací pokoj s 350 kilogramovou pohovkou z betonu a eukalyptu. Je to možná nejošklivější dům na světě.

Vedle domu je dokonce bazén a další budova, která vypadá jako pro skladovací účely, možná pro budoucí rozšíření.

Kolem roku 2015 se fotky Casa do Penedo dostaly na sociální sítě, dostaly se do některých mezinárodních cestovních publikací a staly se populárními. Dům byl přirovnáván k karikatuře Flinstonových. Ve stejné době se lokalita Casa do Penedo stala součástí Portugalské rally (motoristické soutěže), která z ní udělala takovou atrakci, že se stala magnetem pro vandaly. V důsledku toho pozornost médií a svévolné poškozování domu znemožnily majiteli a jeho rodině klidný pobyt. Místo toho se rozhodl proměnit Casa do Penedo v muzeum, které se dokonce objevila v portugalském filmu s názvem Moon.

zdroj: Love Property, Gail Aguiar, Arch Daily