Dvojhradí Žebrák a Točník: Dva hrady dělí pouhých 500 m a pojí je společná historie
Když jedete autem směrem do Plzně, nebude to dlouho trvat a všimnete si dvou sousedících hradů, které nesou jména Žebrák a Točník. Jak je možné, že tyto hrady vyrostly prakticky hned vedle sebe? A jak dalece byla propojená jejich společná historie?
Starší Žebrák si oblíbili králové
Hrad Žebrák, který je z těch dvou tím starším, nechal vybudovat rod Zajíců. Posléze jej dostal do svého držení král Jan Lucemburský a udělal z něj jednu z významných královských rezidencí. O tom svědčí i fakt, že na něm rád pobýval i Karel IV. Ten na něj však po úmrtí prvorozeného syna Václava nakonec zanevřel. K zániku Žebráku přispěl jeho požár ve 14. století. I když byl ještě opraven, začala být v módě luxusnější panská sídla, kterým nemohl Žebrák už moc konkurovat. A právě v tu dobu se začal stavět královský hrad Točník, který je jen kousek od něj. A když říkáme kousek, tak tím máme na mysli rovných 500 m. Žebrák byl ještě do 15. století relativně udržován, jakmile ho ale zachvátil druhý požár, byl definitivně opuštěn.
Královský hrad Točník
Točník vznikl v rámci konkurenčního boje, který spolu vedl Karel IV. se synem Václavem IV. Právě Václav si přál vybudovat luxusnější panské sídlo, než které měl ve svých dobách jeho věhlasnější otec. Tomu se nemohl, co do kvality vládnutí, které ho navíc ani moc nebavilo, vyrovnat. Liboval si ale v luxusu a radovánkách všeho druhu, takže monumentální hrad považoval za naprostou nezbytnost. Vzhledem k tomu, že česká šlechta neměla Václava moc v oblibě, zajímavostí je, že na Točníku i dnes najdeme pozůstatky většího množství únikových cest pro případ, že by král musel rychle uprchnout. A jelikož Točník zároveň postrádá většinu obranných hradních prvků, někdy se o něm říká, že jde o poslední hrad a o jeden z prvních zámků.
Zdroj: redakce, Točník-Žebrák, Brdy a Podbrdsko, YouTube