Eastern State Penitentiary ve Philadelphii je jednou z nejslavnějších věznic. Seděl tam i Al Capone

Přidat na Seznam.cz

Východní státní věznice je nejenom gotickým architektonickým skvostem, ale je známá také svou radikální filozofií. Experiment, při němž zločince přísně izolovali se stal vzorem pro konstrukci dalších věznic po celém světě.

Revoluční věznice

Věznice otevřela své brány v roce 1829 a šlo v té době o nejdražší stavbu ve Spojených státech. Právě tato věznice z Philadelphie tehdy nastavila standard pro reformu trestního práva tak, že samovazba může pomoci napravit trestance. Odhadem 300 věznic na celém světě navíc použilo její půdorys „kola vozu“ jako konstrukční plán. Tento architektonický prvek byl navržen pro sledování do cel bloků.

Slavný vězeň Al Capone

Věznice byla v provozu celých 142 let a její cely věznily téměř 85 tisíc trestanců. Po svém uzavření v roce 1971 se stala národní historickou památkou. Je jednou z nejznámějších zařízení hlavně díky tomu, že se na seznamu slavných vězňů nachází i legendární gangster Al Capone. Ten zde seděl v roce 1929 po dobu osmi měsíců. Během svého pobytu si prý užíval přepychu. Jeho cela byla vybavena orientálními koberci, olejomalbami na stěnách a také rádiem.

Dnes místo láká hlavně na prohlídky historických prostor. Rotunda věznice Eastern State je symbolickým centrem a poskytuje návštěvníkům jeden z nejsilnějších zážitků. Můžete se projít i místními bloky vězeňských cel a podívat se na zrekonstruovanou Al Caponeho celu z 19. století. Každoročně se zde také ve vybraných termínech v říjnu a listopadu konají úchvatné Halloween Nights proslulé největšími halloweenskými atrakcemi v zemi. Pokud se rádi bojíte, tyto noční prohlídky ve strašidelných interiérech nemůžete vynechat.

Zdroj: Visit Philly, Eastern State.org