Elizabeth Bay: Namibijské město duchů rozkládající se u moře

Přidat na Seznam.cz

Tam, kde poušť hraničí přímo s Atlantským oceánem: Elizabeth Bay byla kdysi považována za jedno z nejvýznamnějších měst v zemi, kde se těžily diamanty. Vítr nyní do prázdných budov vnáší stále více písku.

Jihozápadně od Windhoeku, hlavního města Namibie, se rozkládá poušť Namib o rozloze 80 000 km2, která se táhne až k Atlantskému oceánu, píše web Stern. Na začátku 20. století byla přes tuto nehostinnou oblast vybudována železniční trať do přístavního města Lüderitz. Průměrný úhrn srážek v této části pouště Namib je jen několik milimetrů ročně.

Trasa v tehdejší kolonii Německá jihozápadní Afrika vytvořila spojení mezi mořem a vnitrozemskými městy, které mělo být alternativou k trati Windhoek-Swakopmund dále na severu kolonie.

Krátce po vybudování Lüderitzské železnice byly v oblasti Kolmanskop, asi 30 kilometrů jihovýchodně od Lüderitzu, objeveny diamanty, což přispělo k obrovskému rozmachu regionu, který však trval jen do začátku 30. let 20. století.

Vyhrazené pásmo a národní park

V průběhu let se těžba diamantů přesouvala stále více na jih, kde vznikaly další osady, například Elizabeth Bay, Pomona a Bogenfels. Dnes jsou tato místa také městy duchů, která lze navštívit jednodenním výletem z Lüderitzu.

Elizabeth Bay a Kolmanskop jsou stále v zakázané zóně, která má zabránit pašování diamantů. Pouštní oblast obklopuje přístavní město Lüderitz a táhne se od řeky Orange River až k jižní hranici národního parku Namib-Naukluft. Omezení přístupu do této části země u Atlantického oceánu zůstávají v platnosti až do odvolání. Návštěvy jsou možné pouze v rámci skupin s průvodcem.

Zdroj: Stern.de