Gibraltar: Místo, kde se setkávají dva kontinenty

Přidat na Seznam.cz

Ač by se na první pohled mohlo zdát, že Gibraltar patří ke Španělsku, není tomu tak. Úžina na Pyrenejském poloostrově odděluje africký kontinent od evropského, ale již od konce 18. století je anglickou kolonií. To velmi významně ovlivnilo tamější kulturu. Místo je dodnes  starými Řeky nazýváno konec světa. A s čím se zde potkáme?

Gibraltar známe většinou jako místo natáčení hned dvou filmů Jamese Bonda a Britové jsou na svou zámořskou kolonii velmi pyšní! Gibraltarská úžina je známější než samotné stejnojmenné město, ale obijí jistě stojí za návštěvu. Pokud se zde ocitnete, kromě pláže Tarifa se podívejte i do mešity Ibrahim-al-Ibrahim. Ta je díky své poloze nejjižnější mešitou Evropy. Byla zde vybudována jako dar krále Saudské Arábie a stala se jednou z největších mešit vybudovaných v nemuslimské zemi.

Silnice, která je zároveň runwayí

Území Gibraltaru je hornaté a kopcovité, proto zde je velmi obtížné vybudovat silnice. Chybí zde roviny a rozlehlejší placatá území, snad jen kromě runwaye gibraltarského letiště. A ani zde to není bez problémů: Když zde přistává nebo startuje letadlo, musejí se zavřít okolní silnice. Auta zde musejí čekat, než letadlo přeletí, protože ona runway je zároveň i rušnou – tedy spíše jedinou – skutečnou silnicí poloostrova.

Runway zde navíc vybíhá přímo do moře, což může některé lidi poněkud znervóznět.

Kromě této runwaye / silnice je na Gibraltaru vybudováno pouze 29 kilometrů silnic. To značně ztěžuje možnost někam dojet autem. Ale i přesto jsou zde mnohé atrakce, které na místo lákají každoročně turisty z celého světa.

Jedni se zde berou, místní rozvádějí

Kromě Jamese Bonda se však toto místo stalo velmi oblíbeným i pro další hvězdné osobnosti. Například John Lennon si zde vzal za ženu Yoko Ono, dokonce i tehdy ještě princ Charles, nyní král Karel III. zde strávil líbánky se všemi milovanou lady Dianou. Toto místo zkrátka láká ty, kdo chtějí prožít klidnou a romantickou dovolenou.

A ač sem jedni jezdí za láskou, místním zde štěstí moc nekvete. Hlavně to manželské. Přestože je území tak malinké, je Gibraltar jedním z míst s nejvyšší rozvodovostí na světě! Z každé tisícovky stálých obyvatel zde dle statistik tři manželství ročně nepřežijí a jsou ukončena rozvodem.

Tarifa – bílá pláž s vyhlídkou

Já osobně jsem místo navštívila při pobytu nedaleko Malagy. Odtud je poměrně snadné návštěvu anglického území zejména v létě spojit s příjemným koupáním. Nachází se zde totiž jedna z nejznámějších španělských pláží, Tarifa.

Jedná se o sněhově bílou, dlouhou písečnou pláž, kterou milují nejen děti, ale zejména surfaři, jimiž se to tu jen hemží. Nedaleko je navíc příjemný a vybavený kemp, takže je Tarifa vyhledávaným víkendovým místem pro mnohé Španěle ze všech částí této velké země.

Kromě kempu jsou zde i hotely a četné restaurace, kde jistě stojí za to ochutnat místní kuchyni.

Z pláže je také fascinující výhled přímo na gibraltarskou skálu!

Zajímavosti i pod vodou

Z pláže ale ještě neutíkejme. Gibraltar je místem, které vzkvétá nejen nad vodou, ale i pod mořskou hladinou. Místo vábí i potápěče a šnorchlaře, protože zde pod vodou najdeme díky historickým událostem i četné vraky.

Nejedná se však pouze i vraky z 2. světové války, ale o vraky automobilů. Traduje se totiž, že každé staré nebo službu již nekonající auto se zde prostě jednoduše shodí z útesů do moře. Navíc o tom prý vláda ví, takže je místo nazýváno jako hřbitov automobilů. Znám i kamaráda, který sem jel takto „pohřbít“ svůj Ford Tranzit.

Samozřejmě, že kromě vraků automobilů jsou zde i skutečné vraky. Zde však více než potápěči „řádí“ mořští biologové, kteří zde vedou své výzkumy na záchranu korálového útesu.

A rozlučme se makaky! Stejně jako pověstná vysoká skála, jíž vidíme na panoramatu Gibraltaru, jsou obrovskou atrakcí i opice makak. Turisté sem jezdí i kvůli nim, bez ohledu na to, že koušou a jsou velmi agresivní. Makaků magot zde žije více než 300 a jedná se o jedinou volně žijící opičí populací v Evropě,

Čím výše se vyšplháte po famózní gibraltarské skále, tím více jich potkáte!

Zdroje: návštěva – redakční autorský text, Wikipedia, Britannica, visitgibraltar