Glass Beach v Kalifornii je důkazem transformační síly přírody. To, co bylo kdysi skládkou odpadků, se proměnilo v pláž se skleněnými drahokamy

Přidat na Seznam.cz

Historie Glass Beach sahá až do počátku 20. století, kdy obyvatelé Fort Bragg využívali oblast jako vhodné místo k odhození nechtěných odpadků. Od domácích spotřebičů po lahve a dokonce i automobily se na pláž během několika desetiletí dostaly všechny druhy odpadu. Neúnavné bušení Tichého oceánu v kombinaci s plynutím času rozbilo odhozené sklo na malé hladké úlomky, které vytvořily skleněnou pláž.

Z odpadků se stala nádherná pláž

V 60. letech 20. století bylo vynaloženo úsilí na vyčištění pláže, ale město nakonec oblast uzavřelo pro další skládky a příroda převzala vládu, leštila a přetvářela skleněné úlomky v drobné barevné poklady. Postupem času se ostré hrany opotřebovaly a přírodními silami oceánu se sklo vyleštilo na hladké, matné kousky.

Dnes je Glass Beach součástí státního parku MacKerricher a je chráněna jako rezervace státního parku. Pláž je oblíbenou atrakcí pro místní i návštěvníky, přitahuje lidi svou jedinečnou krásou a příležitostí být svědky odolnosti a kreativity přírody.

Sbírat sklo se nesmí, i když je to lákavé

Je důležité si uvědomit, že ačkoli může být sbírání mořského skla z pláže Glass Beach lákavé, nyní je chráněno a odstraňovat jakékoli sklo je zakázáno. To zajišťuje zachování krásy pláže pro budoucí generace. Návštěvníci jsou vyzýváni, aby fotografovali, obdivovali nádheru pláže a nechali sklo na místě jako součást přírodního prostředí.

Skleněná pláž je nejen svědectvím o proměně vyhozeného odpadu v něco krásného, ale slouží také jako připomínka důležitosti péče o životní prostředí. Ukazuje odolnost přírody a inspiruje nás, abychom si více všímali našich činů a jejich dopadu na planetu.

zdroj: Headout, Geology Science, Expedia