Gotický hrad Svojanov skrývá děsivá tajemství. Zaživa zde byli zazděni lidé a to včetně jedenácti malých dětí

Přidat na Seznam.cz

Pokud máte rádi duchařské příběhy a děsivou historii, pak byste na svých toulkách po České republice neměli vynechat hrad Svojanov. Nad pevností visí krvavá historie a nedokázal jí dobýt ani sám Žižka.

Historie hradu Svojanov

Vznik hradu Svojanov se datuje přibližně do 13. století. Pevnost nechal postavit český král Přemysl Otakar II. a měl sloužit především k ochraně zemské obchodní stezky, která spojovala Litomyšl s Brnem. Dominantou hradu byla válcová věž zvaná hláska, která se zde nachází dodnes. Stejně jako mohutná hradba. Tento původně gotický palác si dodnes zachoval původní základy, které jsou ale skryty pod nánosem Nového stavení. Svou současnou podobu Svojanov získal v roce 1842, kdy zde vypukl požár. Protož musel být částečně přestavěn v empírovém stylu. Jedná se tak o jediný hrad na našem území, kde se pojí gotika s empírem.

Vítejte na hradě

Pokud se na Svojanov vydáte, pak zde můžete obdivovat expozici života, která znázorňuje, jak se zde žilo v 2. polovině 19. století. Sloupová síň, dobová kuchyně, jídelna a panský či dámský salon jsou nejzajímavější prostory, které zde můžete obdivovat. Krom toho se zde také dochovaly nádherné nástropní malby a při své prohlídce zde také můžete obdivovat sbírku hodin nebo obnovenou gotickou zahradu, která je jediná svého druhu v celé střední Evropě.

Druhý prohlídkový okruh vám nabídne návštěvu do podzemních prostor, kde se nachází mučírna, ale i goticko renesanční dům zbrojnošů. Zde se často konají výstavy s historickou tématikou. Můžete si zde také všimnou zbraní a to včetně sekyr, halaparten, cepů nebo kopí. K místním unikátům ale také patří rakouská jezdecký zbroj a pěšácká trabantská půlzbroj.

Pevnost nedokázal dobýt ani Jan Žižka

Hrad Svojanov zahrnul Karel IV. zahrnul mezi 11 hradů, které nesměly být vyjmuty z majetku panovníka. Toto nařízení ale porušil jeho syn Zikmund, který Svojanov zastavil během husitských válek pánům z Boskov. Hrad poničil nejen požár, ale také Švédové, kteří jej marně obléhali. Krom své výtečné strategické polohy, je hrad chráněn příkrými svahy ze tří stran a mohutné šestimetrové zdi. Prý si tu sám Žižka vylámal zuby a pevnost dobýt nedokázal.

Hrad jako centrum tragických událostí

Pevnost Svojanov dodnes milují především lovci duchů. Stalo se tu totiž několik tragických událostí. A všechny spojovalo jméno Kateřina. První vražda se zde stala během třicetileté války, kdy majitel hradu Karel Záruba přemýšlel, jak se zbaví své manželky. A tak ji nechal zavřít do nejhlubšího sklepení, kde ji nechal následně vyhladovět. Po nějaké době sešel dolů, kde Kateřinu nechal mrvou s šíleným výrazem strachu v očích. Proto ji poté nechal zazdít. Ale ani to nepomohlo. Kateřina ho totiž strašila ve snech, z čehož se Záruba zbláznil a zemřel.

Další oběť se jmenovala také Kateřina. Ta byla před svatbou zamilovaná do hradního kováře, se kterým se potají scházela. Nicméně její pletky odhalil sám hradní pán s jeho družinou a nechal Kateřinu z Lichtenburka zazdít zaživa. V roce 1805 zde byla dokonce nalezena její kostra.

I třetí oběť se jmenovala Kateřina. Byla to ale malá holka, kterou při přestavbě zranil pád lešení. Zraněné děvče došla do další místnosti, kde zanechala otisk krvavých dlaní na stěně. Dnes je místo překryto obrovskou skříní.

Krom ale tří Kateřin se zde také našly kostry muže a ženy, ale i jedenácti zavražděných koster dětí! Podle všech moderních metod bylo ale zjištěno, že další tělo spočívá ve věži. Byl snad hrad vystavěn na špatném místě, které majitele hradu donutilo dělat všechny šílené věci? Nebo všechno rozpoutala první vražda Kateřiny? Tak či onak není příliš velkým překvapením, proč se Svojanov stal oblíbeným místem pro lovce duchů.

Zdroj: KudyZNudy, MagazínTravelPortal