Habitat 67 byl navržen jako město budoucnosti. Dnes je budovu kanadského národního dědictví

Přidat na Seznam.cz

Habitat 67, komplex bytových domů v Montrealu v USA, který navrhl architekt Moshe Safdie a který byl dokončen v roce 1967 vzal velkou část své inspirace ze středověkých horských měst ve Středomoří a na Středním východě. Tato pocta je jasně vidět ve formování bytů, které vypadají, jako by vyrostly organicky během staletí populačního růstu.

Vlivu napovídá i bohatá zeleň stromů a společné zahradní plochy, které silně kontrastují se světlými cihlami komplexu

Safdiemu bylo pouhých 29 let, když navrhl Habitat 67. Doufal, že jeho vize ukončí to, co viděl jako klaustrofobii a uniformitu moderního městského života. Habitat 67, malebně umístěný v přístavu na řece St. Lawrence, byl navržen jako město budoucnosti. Jeho název pochází z Expo 67, celoroční mezinárodní výstavy, která se konala v Montrealu a pro kterou byl projekt vytvořen.

Konstrukce komplexu se skládají z více než 350 prefabrikovaných betonových bloků neboli „modulů“. Ty tvoří více než 150 bytů o velikosti od 56 metrů čtverečních do 167 metrů čtverečních. Architekt umístil byty zdánlivě neuspořádaně, ale při pohledu z určitých úhlů je zřejmé, že celkový tvar je jako řada pyramid.

Architekt začal svůj nápad na Habitat 67 při práci na své diplomové práci, která navrhla, že městské bydlení s vysokou hustotou může poskytnout veškeré vybavení, které lze nalézt v předměstských zástavbách s nízkou hustotou. Expo 67 mu umožnilo dovést tyto myšlenky k uskutečnění. Komplex je rozdělen do tří částí, které jsou propojeny vysokými chodníky, schodišti a výtahy. Architekt si byl vědom toho, že v projektu budou bydlet rodiny i jednotlivci, a proto zajistil dětská hřiště a pěší zóny. Umístění každého bytu v opačném úhlu k bytu pod ním znamená, že střecha každého bytu poskytuje venkovní prostor pro jeho souseda v patře.

Kanadský královský architektonický institut udělil Habitat 67 v roce 2007 cenu Prix du XXe Siècle, ocenění významné kanadské architektury 20. století. V roce 2009 byl vládou Québecu označen za budovu národního dědictví.

zdroj: The Guardian, Habitat67, Britannica