Hanami je oblíbený festival Japonců, kdy se scházejí pod rozkvetlými sakurami

Přidat na Seznam.cz

Když v Japonsku rozkvetou třešně (sakury), scházejí se lidé všech věkových kategorií a profesí pod stromy na hanami, je to čas obdivu, rozjímání a oslav.

Sotva existuje přírodní jev, který by byl s japonskou krásou, kulturou a filozofií spojen tak úzce jako pomíjivé květy třešní. Majestátní stromy natahující své růžové koruny k nebi, drobné okvětní lístky, které víří jarní vítr, a příjemně bolestivé vědomí, že tato úchvatná krása za pár dní zanikne, to je obraz sakury.

Zde se s vámi podělíme o vše, co se týká hanami, jak Japonci slaví období třešňových květů.

Hanami, což v japonštině znamená „prohlížení květin“, je tradiční zvyk, při kterém se Japonci těší z krásy třešňových květů. Je to synonymum pro veřejné pikniky, přátele a rodiny, které se scházejí pod stromy s jídlem a pitím.

Zvyk „prohlížení květin“ je však mnohem víc než jen jedna velká jarní oslava.

Staleté kořeny hanami sahají hluboko do japonské historie. Tento zvyk lze vysledovat až do období Nara (710 – 794), přestože lidé již tehdy obdivovali ume, rostlinný druh příbuzný švestce i meruňce. Na rozdíl od sakur trvá kvetení ume od ledna do konce února, tedy téměř dva měsíce.

Stejně jako mnoho jiných věcí, i praxe prohlížení květin byla inspirována čínskou dynastií Tang. Čím je sakura pro japonskou kulturu, tím je ume pro čínskou a zanechává své krásné stopy v poezii, filozofii a literatuře. Jakmile se však zvyk obdivovat rozkvetlé květiny v Japonsku usadil, byla jedinečnost sakur poměrně rychle zpozorována.

Hanami znamená v doslovném překladu „pozorování květin“ a je každoroční oslavou sakury a jara. Lidé se s rodinou a přáteli scházejí u rozkvetlých třešní a vychutnávají si lahodné nápoje a jídlo pod krásnými růžovými stromy, jejichž okvětní lístky v době plného květu často jemně sněží z větví.

Zdroj: livejapan