Harbin Taiping se stane jedním z nejkrásnějších letišť na světě

Přidat na Seznam.cz

Z čínského letiště Harbin Taiping se stane unikát, který propojí cestování, přirodu i ekologii. K letišti se totiž přidá nový terminál, vzhledem inspirovaný sněhovou vločkou. Tím to ale nekončí, podívejte se sami!

Letiště Harbin Taiping

Letiště jménem Harbin Taiping je jedním z největších dopravních uzlů v regionu, konkrétně v čínské provincii Heilong jiang, kde je Harbin hlavním městem. Protože se jedná o velmi často navštěvované a využívané místo, přibude k letišti terminál o rozloze 3 300 hektarů. Ten se stane unikátem nejen kvůli designu, ale také tím, že bude ekologický, píše Archello.

Terminál 3

Terminál inspirovaný sněhovou vločkou, i tak se dá tato stavba popsat. Podle MAD architects tvar terminálu odkazuje na obrovské množství sněhu, které v oblasti padá. Zároveň budova napodobuje mírné svahy čínských plání.

Díky pěti „větvím“, které z vločky směřují, se výrazně zkrátí doba, kterou cestující potřebují k příchodu ke své bráně, a zároveň se minimalizují dopravní zácpy a zlepší se i celková efektivita letištní plochy, píše Design Boom.

Zároveň se sníží i spotřeba umělého osvětlení, protože terminál bude mít prosklenou střechu. Uvnitř budovy pak mají být vnitřní zahrady, kde si cestující mohou odpočinout.

Středobod cestujících

Vysokorychlostní železnice, linky metra, autobusy i další městská doprava je dobře propojena s městem Harbin, tedy i s letištěm. Proto se očekává, že do roku 2030 nový terminál odbaví 43 milionů cestujících, a přibližně 320 000 odletů ročně, píše Arch Daily.

zdroj: Design Boom, Arch Daily, Archello