Hauenštejn: Gotický strážní hrad byl přebudován na romantický novogotický zámek
Zatímco Karlštejn nebo Hlubokou jistě znáte, o Horním hradu, kterému se často říká Hauenštejn, jste nejspíš nikdy neslyšeli. Přitom šlo o důležitý strážní hrad poblíž hranic se Saskem, který dnes láká výletníky, kteří se rozhodnou navštívit Stráž nad Ohří a Ostrov.
Hrad byl nejspíš královský
Má se za to, že Hauenštejn nechal v pohraničním pásmu jako opěru své moci vybudovat buď Přemysl Otakar II, nebo jeho syn Václav II. Nevíme to ale jistě, protože ho mohl založit i jeho první známý držitel, kterým byl Mikuláš Winkler. Ten jej nedlouho poté postoupil klášteru v Doksanech. Ten však v roce 1336 přenechal hrad Janu Lucemburskému směnou za jeden z poplužních dvorů. Jan Lucemburský si ho následně nechal asi 20 let. Hauenštejn nejspíš nebyl podle záznamů moc velký. Proto se jej královská komora rozhodla zvětšit. Zde dokonce přichází na scénu Karel IV., který se zasadil o to, aby byly k hradu připojeny vesnice Boč, Ondřejov, Hrzín a další. Tyto vesnice a městečka pak k hradu patřily poměrně dlouhou dobu. Sám ale k hradu nejspíš neměl žádný vztah, protože ho převedl na majitele neznámého jména. Velkou přestavbou původní hrad prošel ještě v 19. století, kdy byl přebudován v tehdy moderním stylu anglické novogotiky.
Jak už to známe i z osudů jiných památek, i Hauenštejn po roce 1945 značně chátral poté, co byl předán do správy československého státu. V roce 1947 sloužil jako ubytovna pro pracovníky dolů v Jáchymově. Posléze tu pak fungoval i dětský záchytný domov pro mladistvé, který tu sídlil až do roku 1958. Jelikož jeho poloha byla pro tyto účely nevyhovující, byl opuštěn a započalo jeho chátrání, po kterém se z něj stala prakticky neobyvatelná ruina. Na záchranu čekal až do roku 2000, kdy byla zahájena jeho postupná, a velmi zdlouhavá, obnova. V současné době si mohou návštěvníci prohlédnout stálou expozici s přístupnou gotickou věží, rytířským sálem nebo botanickou zahradu s arboretem.
V noci jsou tu vidět světýlka a slyšet ozvy důlních prací
Hauenštejn se nachází poblíž štol, ve kterých se po dlouhou dobu dolovalo. Proto se někdy za bouřlivých nocí mohou čas od času ozvat zvuky kutání. A to především v bezprostřední blízkosti hradní věže. Také se říká, že v kopcích nad hradem se v noci prohánějí tajuplná světýlka. Je docela dobře možné, že jde o permoníky, kteří hledají další bohatství. Zdejší podzemí má být navíc protkáno sítí tajných chodeb, které mají vést třeba do kostela v Krásném Lese či do blízkého hradu Himlštejn. A aby toho nebylo málo, jeden z hradních pánů měl v minulosti uzavřít sázku s ďáblem, po které měl do dnešního dne zůstat Ďáblův balvan.
Zdroj: redakce, Horní hrad, Informační centrum Ostrov, YouTube